Wacław Radziwinowicz: Rosja jest na progu dramatu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 15:18
Sytuacja gospodarcza Rosji jest rozpaczliwie trudna i nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach miała ona ulec poprawie. Jakie są przyczyny kryzysu i co może on zmienić na arenie międzynarodowej?
Audio
  • Rozmowa Zuzanny Dąbrowskiej z Wacławem Radziwinowiczem - dziennikarzem, publicystą i byłym korespondentem "Gazety Wyborczej" w Rosji (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Wacław Radziwinowicz był wieloletnim korespondentem w Rosji. W grudniu ubiegłego roku został wydalony z Rosji przez tamtejsze władze
Wacław Radziwinowicz był wieloletnim korespondentem w Rosji. W grudniu ubiegłego roku został wydalony z Rosji przez tamtejsze władzeFoto: PAP/Artur Reszko

Według zapowiedzi ekspertów, mieszkańcy Rosji mogą spodziewać się w tym roku wzrostu bezrobocia i zmniejszenia dochodów. - Rosja jest w tej chwili na progu dramatu. W ubiegłym roku spadek gospodarczy wyniósł tam prawie 4 proc. Oficjalne statystyki mówią, że siła nabywcza ludności sadła o 15 proc. Ja myślę, że spadek jest znacznie większy i wynosi jakieś 25 proc. - mówi w Jedynce Wacław Radziwinowicz, były korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji.

W rosyjskich mediach często słyszy się opinię, że o kryzysie zdecydowały sankcje i spadające ceny ropy. Zdaniem Radziwinowicza przyczyn należy szukać zupełnie gdzie indziej.

Z audycji "Z kraju i ze świata" dowiadujemy się, jakie są rzeczywiste powody zapaści rosyjskiej gospodarki, z czego wynikają podziały na szczytach moskiewskiej władzy i w jaki sposób zaistniała sytuacja może spowodować korekty w stosunkach międzynarodowych.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Wacław Radziwinowicz (dziennikarz, publicysta, były korespondent "Gazety Wyborczej" w Rosji)

Data emisji: 14.01.2016

Godzina emisji: 12.24

iwo/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aleksander Kwaśniewski: Putin ma pewnego rodzaju "deal" dla Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 13:49
Wykorzystując sytuację w Syrii i strach przed uchodźcami Putin proponuje wzmocnienie walki z Państwem Islamskim, ale w zamian domaga się, aby prezydent Syrii był częścią tego układu i zniesienia sankcji - mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń