Szefowa inspekcji pracy: kontrole w firmach bez zapowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 14:00
- Konia z rzędem temu, kto przeprowadzi skuteczną, zapowiedzianą kontrolę np. w kwestiach dotyczących legalności zatrudnienia - mówiła w magazynie "Z kraju i ze świata" Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy.
Audio
  • Kontrole PIP we wszystkich firmach bez zapowiedzi (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Iwona Hickiewicz
Iwona HickiewiczFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Nie tylko w przemyśle i handlu, ale także w firmach usługowych inspektorzy pracy będą mogli przeprowadzać kontrole bez zapowiedzi. Szefowa PIP Iwona Hickiewicz podpisała pismo, z którego wynika, że zmianie ulegnie dotychczasowa interpretacja przepisów obowiązująca w inspekcji pracy. Polska była do tej pory jedynym krajem w Europie, gdzie PIP nie mogła z zaskoczenia skontrolować firmy usługowej.

- Nie jest to tak, że nagle wpadliśmy na taką interpretację. Bacznie obserwowaliśmy w jaki sposób sądy administracyjne i wojewódzkie i NSA podchodzą do tych kwestii - tłumaczyła Iwona Hickiewicz.

Obowiązek uprzedzania o kontroli wprowadzony był ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Skąd zmiana interpretacji jej przepisów? Co oznacza dla pracodawców, a co dla pracowników? Również o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Iwona Hickiewicz (Główny Inspektor Pracy) 

Data emisji: 22.01.2016

Godzina emisji: 12.31

tj/gs

Czytaj także

Minimalnie 12 zł brutto za godzinę pracy w umowach o zlecenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 14:50
Resort pracy zamieścił na stronach RCL projekt ustawy w tej sprawie.
rozwiń zwiń