Trudne polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie przewozów drogowych

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 15:04
Jeśli Polska i Rosja na dniach nie dojdą do porozumienia, to ustanie transport drogowy przez naszą wschodnią granicę.
Audio
  • Rosjanie nie ukrywają, że chcą obcym firmom utrudnić dostęp do swojego rynku transportowego (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Wiceminister Jerzy Schmidt
Wiceminister Jerzy SchmidtFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W połowie listopada ruszył w Rosji system opłat za przejazd ciężarówkami po drogach publicznych. Wzbudził gwałtowne protesty rosyjskich kierowców, którzy blokowali wjazd do wielu miast, w tym do Moskwy. Twierdzili, że podroży to koszty transportu.

System Platon objął również kierowców zagranicznych, którzy nie pałają do niego sympatią. Boją się przede wszystkim nadużyć, bo nowy system  nie czyta obcych rejestracji, więc - teoretycznie - stwarza to pole do nadużyć ze strony funkcjonariuszy kontroli drogowych, którzy będą mogli twierdzić, że opłata nie została naliczona.

Czytaj także
tir ciężarówka kierowca droga trasa free 1200.jpg
Szokujące realia pracy polskich kierowców TIR-ów

Wiceminister Jerzy Schmidt uważa, że Platon nie jest największym zmartwieniem Polaków. Z końcem stycznia wygasa ważność pozwoleń na wjazd do i z Rosji. - Jeżeli nie ustalimy zasad, na jakich będą odbywały się te przewozy ładunków, to może dojść do sytuacji, w której transport tak naprawdę zostanie wstrzymany - mówi gość radiowej Jedynki.

Jakie są problemy w negocjacjach z Rosjanami? Czego żądają od strony polskiej? W jaki sposób Rosjanie chcą utrudnić polskim firmom przewozy, w tym też tranzyt? Czy możliwe jest szybkie podpisanie umowy? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Grzegorz Ślubowski

Gość: Jerzy Schmidt (wiceminister infrastruktury i budownictwa)

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 12.40

ag/pg

Czytaj także

Dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich: Rosja ma do zaproponowania tylko kij

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 09:15
- Rosja nie zdała egzaminu - powiedział Olaf Osica, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich, oceniając zmiany na wschodzie Europy, które miały miejsce w ostatnich 25 latach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: relacje z Rosją już chyba nie mogą być gorsze

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 13:30
- Relacje polsko-rosyjskie są w takim stadium, że trudno oczekiwać, aby jeszcze była przestrzeń do ich gwałtownego pogorszenia. To wynik kursu, jaki obrała rosyjska polityka w ciągu co najmniej ostatnich 2 lat – mówił Sławomir Dębski, szef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
rozwiń zwiń