Małgorzata Wassermann: praca prokuratury będzie sprawniejsza

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 13:18
- To nasz sztandarowy projekt. Zapowiadaliśmy w kampanii, że dojdzie do takiego połączenia - mówi Małgorzata Wassermann o projekcie fuzji funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Audio
  • Małgorzata Wassermann o ustawie łączącej funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

- To ma przede wszystkim na celu usprawnienie pracy prokuratury - tłumaczy wiceszefowa sejmowej komisji sprawiedliwości z ramienia PiS.

Zgodnie z ustawami od 4 marca ma dojść m.in. do połączenia stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości. Więcej praw uzyska minister-prokurator generalny. Miesiąc później nastąpić ma likwidacja odrębnej prokuratury wojskowej.

Drugie czytanie projektów dotyczących reformy prokuratury autorstwa PiS odbyło się w Sejmie w środę. Wszystkie kluby opozycyjne opowiadały się za jego odrzuceniem, twierdząc, że jego przyjęcie doprowadzi do upolitycznienia prokuratury pod rządami czynnego polityka. Natomiast według PiS projektowane rozwiązanie zakończy nieudany eksperyment rządów PO i PSL.

- Prokurator Generalny nie miał realnego wpływu na prokuratorów mu podległych, nie ma wpływu na kadry, na to jak one pracują, jakie wykonują czynności. Nie może niczego prokuratorom polecić ani niczego im zabronić - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

W audycji Małgorzata Wassermann przekonuje także, że ta ustawa ochroni prokuratorów. Jak to uzasadnia?

***

Tytuł audycji: Z kraju i ze świata

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość:  Małgorzata Wassermann (PiS)

Data emisji: 29.01.2016

Godzina emisji: 12.34

IAR/mp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy o prokuraturze

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 16:05
Nowe przepisy przewidują między innymi m.in. ponowne połączenie od marca stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister i prokurator w jednym. Opozycja krytykuje, PiS: spełniamy obietnice

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 06:47
Wszystkie kluby opozycyjne wnioskują o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu Prawa o prokuraturze. Rząd wskazuje, że musi mieć wpływ na bezpieczeństwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister i prokurator w jednym? Sejm podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 08:22
Połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i szefa prokuratury przewidują m.in. przyjęte przez Sejm ustawy reformujące prokuraturę.
rozwiń zwiń