Jerzy Zalewski: u Żołnierzy Wyklętych podziwiam odporność na ciosy

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 13:43
Film "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" na premierę kinową czekał sześć lat. - To dobre pytanie, dlaczego tak długo - mówił Jerzy Zalewski, reżyser filmu.
Audio
  • Reżyser Jerzy Zalewski o filmie "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" (W samo południe)
Reżyser Jerzy Zalewski
Reżyser Jerzy ZalewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- To była wojna ekonomiczno-finansowa, zabijano moją firmę nie płacąc koniecznych rat w ramach produkcji. Do tego dołączył się także PISF - przyznał gość radiowej Jedynki.

Czytaj więcej
16229185.jpg
Premiera filmu "Historia Roja". "Reżyser spłacił kredyt zaufania"

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia >>>

Jerzy Zalewski zauważył dużą zmianę dotyczącą odbiorców jego filmu. - Jak ten film robiłem 7 lat temu, to był taki moment, że tego widza nie było, te 6 lat spowodowało tyle, że widz się pojawił. Nie tylko dlatego, że jeździłem z kopią roboczą filmu po Polsce, ale także te środowiska bardzo ożywiły się - podkreślił reżyser.

Jak dodał, w tym czasie nastąpiło "przelanie wody bredni medialnych", które funkcjonowały przez lata. - Młodzi szukają własnych korzeni. Spotkałem się z widzem o wiele lepiej wykształconym. To zysk z tej 6-letniej makabry - przyznał Zalewski.

Film trafi do kin w piątek (4.03). Prezydent jest jego honorowym patronem. W uroczystej premierze, która odbyła się w poniedziałek (29.02) w warszawskiej Kinotece, oprócz prezydenta wzięli udział m.in. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, szef MON Antoni Macierewicz i kombatanci.

Pełen tytuł fabularnego filmu to: "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". Film opowiada o oddziale Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój", żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. "Rój" walczył z komunistami na północnym Mazowszu do 1951 roku. W chwili śmierci, poniesionej w obławie Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, UB i milicji, Mieczysław Dziemieszkiewicz miał 26 lat.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Samuel Pereira

Gość: Jerzy Zalewski (reżyser)

Data emisji: 01.03.2016

Godzina emisji: 12.33

to/pg

Czytaj także

Premier: oni zawsze byli gotowi oddać życie za ojczyznę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 10:52
Obowiązkiem naszym jest byśmy przywracali pamięć, przekazywali kolejnym pokoleniom prawdę o niezłomnych żołnierzach, których najwyższą wartością była ojczyzna - mówiła Beata Szydło podczas spotkania z czterema oficerami, Żołnierzami Wyklętymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: Polska spłaca dług wobec Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 12:30
Antoni Macierewicz wziął udział w apelu poległych na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wręczył też awanse wojskowe dwóm żyjącym uczestnikom walk podziemia antykomunistycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: Żołnierze Wyklęci są fundamentem niepodległej Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2016 21:11
Żołnierze antykomunistycznego podziemia stali po stronie wolnej Polski i nigdy się nie poddali - powiedział Andrzej Duda.
rozwiń zwiń