40. Bieg Piastów. Klimat Jakuszyc wspaniale regeneruje siły

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 14:00
- Wszystkie trasy w nadleśnictwie Szklarska Poręba, jest ich w sumie 60 km, to trasy Biegu Piastów. Julian Gozdowski twierdzi, że można przygotować ich jeszcze więcej, ale to już praca dla kolejnych pokoleń – mówi Zyta Bałazy, nadleśniczy z Nadleśnictwa Szklarska Poręba.
Audio
  • Jubileuszowa 40. edycja Biegu Piastów. Jak zmieniały się trasy? (W samo południe/Jedynka)
Daniel Wydrych i Zyta Bałazy
Daniel Wydrych i Zyta BałazyFoto: Polskie Radio

Lata 80. to czas wielkiej katastrofy w nadleśnictwie. - W Górach Izerskich i w Karkonoszach zamarło 15 tyś hektarów lasu, to tak jakby z mapy leśnej Polski zniknęło jedno nadleśnictwo – wspomina Zyta Bałazy. Jak mówi Julian Gozdowski, pomysłodawca Biegu Piastów był pewien, że restytucja lasu się uda.

Serwis specjalny
bieg piastów 2015 grzesiowski gozdowski 1200.JPG
Bieg Piastów w radiowej Jedynce

-  Teraz biegacze biegają po zielonym lesie. To jest najpiękniejszy sukces Juliana Gozdowskiego. Dodatkowym atutem Jakuszyc jest klimat. Tutaj szybko się regeneruje siły i zdobywa doskonałą kondycję. Tutaj szpik produkuje więcej czerwonych ciałek krwi, co pozwala na zdobywanie pierwszych miejsc w zawodach sportowych – tak Zyta Bałazy, zachwala walory nadleśnictwa.

Jak wytyczano trasy Biegu Piastów? Restytucją jakich gatunków zajmują się obecnie leśnicy? Czy lasy wciąż są osłabione? I czy cietrzew to polskie yeti? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Zyta Bałazy (nadleśniczy Nadleśnictwa Szklarska Poręba)

Data emisji: 04.03.2016

Godzina emisji: 12.45

gs

 

 

 

Czytaj także

Bieg Piastów. Amatorzy biegówek na start!

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 10:30
W Szklarskiej Porębie od 27 lutego trwa 40. Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego. - Na początku turystów było dużo mniej, skrzyknęło się 200-300 osób. 40 lat to czas, kiedy nasz bieg dorosła do światowej elity - mówi zwycięzca pierwszego wyścigu, Stanisław Michoń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieg Piastów - największa impreza narciarska w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 12:01
- Bieg Piastów jest wpisany w krajobraz Jakuszyc, od wielu lat ludzie przyjeżdżają tu z przyzwyczajenia. Gdyby kiedyś, nie daj Boże, bieg miał się nie odbyć, i tak by tu pewnie przyjechali – mówi Mirosław Graf, burmistrz Szklarskiej Poręby, gdzie trwa 40. Bieg Piastów.
rozwiń zwiń