Piotr Woyciechowski: nie ma zgody na wypychanie katolików z życia publicznego

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 18:05
- Poprzez pedagogikę wstydu i szyderstwa, wymuszenia presji na to, by nie demonstrować swojego przywiązania do wiary, katolików wypycha się z życia publicznego - mówił w Jedynce prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Audio
  • Prezes PWPW Piotr Woyciechowski o publikacji gazety "Fakt" (W samo południe/Jedynka)
Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów WartościowychFoto: PAP/Paweł Kula

Piotr Woyciechowski odniósł się w ten sposób do publikacji portalu wyborcza.pl oraz gazety "Fakt", które opisały udział członków zarządu PWPW oraz pracowników spółki we mszy świętej w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

Prezes PWPW przyznał, że trudno jest mu wnikać w motywacje poszczególnych dziennikarzy, którzy zajęli się tą sprawą i redakcji, które stwierdziły, że jest to ważki temat. - Natomiast w Wielkim Tygodniu atakowanie nas, że spotykamy się podczas na mszy świętej, że zarząd z organizacjami zawodowymi godzi się na to, aby w Wielki Czwartek dać pracownikom wolne i żeby dokonać publicznego zawierzenia Maryi swoich spraw jest niesmaczne. Na to nie ma zgody - powiedział Piotr Woyciechowski.

Jego zdaniem dochodzi do tego element związany z rzetelnością dziennikarską. Woyciechowski rozmawiał bowiem z dziennikarzem "Faktu", ale jego autoryzowany wywiad nie ukazał się w tej gazecie. Opublikował go portal niezależna.pl. - Co takiego się stało, że redakcja dziennika "Fakt" w ciągu kilku godzin zmieniła zdanie i postanowiła tego wywiadu nie publikować. Czego się przestraszyli, czy było w nim coś nieakceptowalnego. Stawiam publicznie pytanie i żądam na nie publicznej odpowiedzi - powiedział Woyciechowski.

Gość Jedynki przyznał, że cała sprawa źle mu się kojarzy. -  Insynuuje się nam, że wywieramy presję na pracowników, aby się z nami spotykali na mszy świętej, a z drugiej strony z ukrycia rejestruje się kazanie księdza, fotografuje się osoby wychodzące z kościoła, liczy się nawet wiernych, którzy przystąpili do komunii świętej. Z jakimi praktykami to się kojarzy? - pytał Piotr Woyciechowski.

W nagraniu audycji prezes Woyciechowski mówił również m.in. o projekcie ustawy antyterrorystycznej.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Gość: Piotr Woyciechowski (prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych)

Data emisji: 25.03.2016

Godzina emisji: 12.38

tj


Czytaj także

Fenomen papieża Franciszka. Czy świat go słucha?

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2016 20:00
- Papieże są skazani na sukces. Świat się interesuje papieżem, bo w świecie pozbawionego autorytetów jest ich głód – zauważa Tomasz Królak.
rozwiń zwiń