"Chrystianizacja była rozłożona na bardzo długi czas"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
- Mamy wielki obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, mamy obowiązek budowania silnego państwa - powiedział prezydent Andrzej Duda w orędziu podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Audio
  • Chrzest Polski - najważniejsze wydarzenie w dziejach kraju? (Jedynka/W samo południe)
Prezydent Andrzej Duda, podczas mszy świętej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski
Prezydent Andrzej Duda, podczas mszy świętej w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie, w ramach obchodów jubileuszu 1050-lecia Chrztu PolskiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Polska jest i pozostanie wierna swojemu chrześcijańskiemu dziedzictwu, w nim mamy bowiem wypróbowany, mocny fundament dla przyszłości - mówił prezydent w Poznaniu. Podkreślił też jednoczącą siłę chrześcijaństwa dla naszej wspólnoty.

- Jeśli chodzi o dziedzictwo chrześcijańskie, to jest ono tak samo polskie, jak europejskie. To był rodzaj wejścia do Europy – powiedział historyk Michał Kopczyński, odnosząc się do słów prezydenta. Zwrócił także uwagę, że chrzest był tylko początkiem procesu, a chrystianizacja była rozłożona na bardzo długi czas – na prawie całe polskie średniowiecze.

Historyk przyznał, że chrzest Polski jest owiany mgłą, bo jest bardzo odległym faktem i mało jest przekazów źródłowych na ten temat. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o decyzji Mieszka I i jej konsekwencjach.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: prof. Michał Kopczyński (Instytut Historyczny UW)

Data emisji: 15.04.2016

Godzina emisji: 12.47

fc/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Karczewski: obowiązkiem państwa było nadać uroczysty charakter tej dacie

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 09:00
Uroczysta sesja Zgromadzenia Narodowego w Poznaniu na 1050-lecie Chrztu Polski ma podkreślić wymowę tego wydarzenia i jego znaczenie dla historii naszego kraju - mówił w "Sygnałach dnia" marszałek Senatu, Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Poznania: chrzest wprowadził Polskę do kręgu kultury europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 08:30
Chrzest Polski i dokonania Mieszka I dały podwaliny pod państwowość - mówił w Jedynce prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Obchody 1050. rocznicy tego wydarzenia odbywają się m.in. w stolicy Wielkopolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: chrzest Polski najważniejszym wydarzeniem w dziejach państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 20:01
Mamy obowiązek strzeżenia fundamentów naszej tradycji i kultury, obowiązek budowania silnego państwa, opierając się na szacunku, uczciwości, a jak trzeba bohaterstwie w obronie ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda w orędziu na sesji Zgromadzenia Narodowego z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
rozwiń zwiń