Maude Barlow: biedni stracą na strefie wolnego handlu USA-UE

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 13:30
- Z powodu tej umowy zwyczajni ludzie będą mieć o wiele trudniejsze życie - mówiła w magazynie "W samo południe" laureatka alternatywnego Nobla, specjalizuje się w tematyce wolnego handlu I inwestycji
Audio
  • Maude Barlow przekonuje, że TTIP jest zagrożeniem dla polskiej gospodarki (W samo południe)
Utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską negocjowane jest od 2013 roku
Utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską negocjowane jest od 2013 rokuFoto: Depositphotos

Maude Barlow krytykowała TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji), którego głównym celem jest utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy USA i Unią Europejską. Podkreślała, że służy ono tylko dużym korporacjom do dalszego bogacenia się i wzmacniania swoich wpływów, a biedniejsze państwa będą na tym tracić.

Przekonywała też, że Północnoamerykański Układ Wolnego Handlu NAFTA, umowa zawarta pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem, tworząca pomiędzy tymi państwami strefę wolnego handlu, jest bardzo niekorzystna dla tego ostatniego, najbiedniejszego z trójki kraju.

- Nie ma wątpliwości, że Meksyk został mocno uderzony gospodarczo przez NAFTA. Małe gospodarstwa bankrutowały, ludzie tracili swoje konstytucyjne prawo do ziemi, byli zmuszani do pracy na rzecz wielkich rolniczych biznesów – tłumaczyła Maude Barlow.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Maude Barlow (Council of Canadians)

Data emisji: 19.04.2016

Godzina emisji: 12.34

pp/tj

Czytaj także

"Umowa TTIP pozwoli na wzrost polskiego PKB o 0,2-0,5 proc."

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 12:10
Umowa TTIP będzie korzystna dla UE i Polski, z analiz wynika, że w kilkuletniej perspektywie polskie PKB może wzrosnąć o 0,2 -0,5 proc. - mówił w środę w Sejmie wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki.
rozwiń zwiń