Koniec górniczego pata w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 13:43
Górnicze związki podpisały porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej, godząc się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat nagrody rocznej. Od 1 maja kopalnie KW przejmie Polska Grupa Górnicza, której powołanie, z udziałem inwestorów i banków, nastąpi za tydzień.
Audio
  • Wacław Czerkawski i Dariusz Kulpa o porozumieniu górniczych związków z zarządem Kompanii Węglowej (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski mówi, że wypracowanie tego porozumienia było bardzo trudne. W jego opinii najważniejsze jest, aby teraz je realizować, tak by do 2018 roku osiągnąć rentowność. - Żeby górnik znowu mógł spokojnie pracować - mówi gość radiowej Jedynki.

Czytaj więcej
górnictwo 1200.jpg
Jest porozumienie z górnikami

- Przed nami nadal mnóstwo problemów. Trzeba to wszystko zorganizować w taki sposób, żeby górnictwo mogło normalnie funkcjonować - zaznacza Wacław Czerkawski. - Na dzisiaj najważniejsze są sprawy bieżące, czyli uregulowanie płynności finansowej i zapewnienie  miejsc pracy w kopalniach i wokół górnictwa - dodaje wiceszef Związku Zawodowego Górników w Polsce.

Gość Jedynki poinformował także, że jest po wstępnych rozmowach z wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim. - Będziemy chcieli zrobić na Śląsku Zespół Trójstronny, żeby uporządkować najważniejsze sprawy wokół górnictwa  - podkreśla.

Przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Kopalni Węgla Kamiennego "Pokój" Dariusz Kulpa, który był przy podpisaniu porozumienia mówi z kolei, że mimo tego, iż porozumienie było negocjowane od dłuższego czasu, "postęp nastąpił dopiero, gdy w negocjacje włączyła się strona rządowa".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Wacław Czerkawski (wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce), Dariusz Kulpa (przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność w Kopalni Węgla Kamiennego "Pokój")

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 12.34

kh/pg

Czytaj także

Masówki w kopalniach. Górnicy dyskutują o rządowej propozycji

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2016 18:20
Związkowcy informowali załogi w kopalniach Kompanii Węglowej o projekcie porozumienia wypracowanego w sobotę.
rozwiń zwiń