"To ważny dzień dla rządu i dla górników". Będzie Polska Grupa Górnicza

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2016 13:40
Po raz pierwszy dochodzi do prawdziwej restrukturyzacji sektora górniczego - powiedziała w audycji "W samo południe" Elżbieta Witek.
Audio
  • Elżbieta Witek o utworzeniu Polskiej Grupy Górniczej (Jedynka/W samo południe)
Elżbieta Witek
Elżbieta WitekFoto: W.Kusiński/PR

Na bazie Kompanii Węglowej powstaje Polska Grupa Górnicza. W jej skład wejdzie 11 kopalń, które będą łączone, i 4 zakłady. Inwestorami Polskiej Grupy Górniczej - po spełnieniu określonych warunków - mają być spółki PGE, Energa i PGNiG Termika, które łącznie mają wyłożyć 1,5 miliarda złotych oraz banki.

Witek podkreśliła, że w tej sprawie doszło do porozumienia kilku podmiotów - strony społecznej, giełdowych spółek, banków, a także Komisji Europejskiej. Dodała, że dzięki temu udało się zachować 100 tys. miejsc pracy w kopalniach i zakładach współpracujących. 

Zwróciła uwagę, że nie było żadnych protestów i demonstracji, choć strona społeczna weszła w spór zbiorowy. - Wszystko odbywało się na drodze rozmowy - dodała.

PGG ma oficjalnie rozpocząć działalność 1 maja. Pierwsze zyski grupa ma wypracować w 2018 roku.

Elżbieta Witek skomentowała również list otwarty byłych prezydentów i odniosła się do ewentualnych zmian na stanowisku premiera.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Elżbieta Witek (szef gabinetu politycznego Prezesa Rady Ministrów)

Data emisji: 26.04.2016

Godzina emisji: 12.32

fc/mg

Czytaj także

Koniec górniczego pata w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 13:43
Górnicze związki podpisały porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej, godząc się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat nagrody rocznej. Od 1 maja kopalnie KW przejmie Polska Grupa Górnicza, której powołanie, z udziałem inwestorów i banków, nastąpi za tydzień.
rozwiń zwiń