X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak pomóc ofiarom przemocy domowej? RPO pisze do ministra sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 13:41
- Od wielu lat bolączką w walce z przemocą w rodzinie jest fakt, że łatwiej jest usunąć z domu ofiarę przemocy np. do specjalnego schroniska niż agresora - mówi Kamila Dołowska, dyrektor zespołu prawa cywilnego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.
Audio
  • Kamila Dołowska o walce z przemocą w rodzinie (W samo południe/Jedynka)
Kamila Dołowska
Kamila DołowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Osoba doświadczająca przemocy w rodzinie może wystąpić do sądu o zobowiązanie sprawcy do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania, jednak postępowania w tych sprawach trwają zbyt długo - alarmuje rzecznik praw obywatelskich w liście do ministra sprawiedliwości.

Kamila Dołowska mówi, że wprowadzony w 2010 środek prawny miał ułatwić walkę z przemocą domową, jednak w praktyce tak się nie dzieje. - Przepis ten miał pozwolić ofiarom przemocy na w miarę sprawne i nieskomplikowane proceduralnie i formalnie wystąpienie do sądu i uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia. Jednak, jak wskazują skargi wpływające do biura rzecznika, okazało się, że ten cel w praktyce nie został zrealizowany - mówi gość Jedynki.

- Liczymy na to, że ministerstwo sprawiedliwości prowadzi szczegółowe statystyki spraw dotyczących żądania opuszczenia mieszkania przez sprawcę przemocy w rodzinie, i że te statystyki nam udostępni. Liczymy także, że podejmie jakieś działania na rzecz zmiany tych przepisów, aby uzyskanie nakazu opuszczenia mieszkania było łatwiejsze i szybsze - mówi rozmówczyni Henryka Szrubarza.

Kamila Dołowska mówiła także o tym, jakie inne działania podejmuje RPO na rzecz ofiar przemocy w rodzinie oraz tłumaczyła, jakie zachowania można uznać za przemoc domową.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Kamila Dołowska (dyrektor zespołu prawa cywilnego w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich)

Data emisji: 10.05.2016

Godzina emisji: 12.33

kh/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niebieska Karta. Jak skutecznie chronić ofiary przemocy?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 17:00
- Wszyscy oczekują, że jeśli w końcu po latach ujawnią problem przemocy w rodzinie, wezwą policję, to cała sprawa się rozwiąże i w domu zapanuje miłość, pokój i wzajemny szacunek.  To nieprawda. Może to być jednak początek procesu zmiany, jeśli ludzie są na nią gotowi – mówi Renata Durda.
rozwiń zwiń