Jak ocenić wyniki audytu rządów PO-PSL?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 15:57
Premier Beata Szydło, przedstawiając wyniki audytu, stwierdziła, że przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie.
Audio
  • Jak ocenić wyniki audytu rządów PO-PSL? (Tydzień kontra tydzień/Jedynka)
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i poseł PiS Krzysztof Zaremba, podczas posiedzenia Sejmu., gdzie trwa przedstawianie wyników raportu o rządach PO-PSL
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i poseł PiS Krzysztof Zaremba, podczas posiedzenia Sejmu., gdzie trwa przedstawianie wyników raportu o rządach PO-PSLFoto: PAP/Paweł Supernak

- To nie był audyt, bo audyt ma na ogół formę pisemną, oparty jest na źródłach, które są wyszczególnione, podaje swoją metodologię, stara się zająć wobec badanego zjawiska zdystansowane podejście i przedstawić jego obiektywną ocenę. Z niczym takim w Sejmie nie mieliśmy do czynienia - stwierdził w radiowej Jedynce Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".

- Mieliśmy do czynienia z publicystyczną, polityczną, parlamentarną potyczką dwóch obozów rządzących. Wydaje mi się, że spóźnioną o pół roku. Nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Wszystkie te rzeczy, które słyszeliśmy w audycie PiS mówiło już w trakcie kampanii wyborczej - zwrócił uwagę.

- Nazwałabym to zbiorem mniej lub bardziej bulwersujących ciekawostek, nie audytem - podkreślił Łukasz Mężyk z 300polityka.pl.

- Taki raport otwarcia jest potrzebny, choćby po to, by móc krytykować obecną władzę np. za to, że szef Komisji Finansów Publicznych rezygnuje na rzecz bycia członkiem zarządu PZU. To taka sama praktyka, jaką kilka dni temu krytykował minister skarbu przed parlamentem. Bardzo dobrze, że ta informacja rządu została przedstawiona m.in. by pokazywać hipokryzję obecnej władzy - ocenił.

- Można się spierać czy to powinno być nazwane audytem, raportem czy informacją rządu. Mamy sytuację taką, że formalnie to była informacja rządu. Ustami Jarosława Kaczyńskiego PiS zapowiada ciąg dalszy tegoż audytu, czyli formy sprawdzenia tego, co jest w dokumentach, w przysłowiowych szafach - powiedział Samuel Pereira z TVP Info.

- Jeśli chodzi o wystąpienia - oczywiście była w nich publicystyka, ale nie tylko - były konkretne informacje, liczby, fakty - wskazał.

Wysłuchaj całej audycji, w której dyskutowaliśmy także o planie powołania komisji śledczej dotyczącej afery Amber Gold, decyzji agencji Moody's w sprawie ratingu polskiego długu oraz o tym, że w Redzikowie ruszyła budowa amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

***

Tytuł audycji: Tydzień kontra tydzień

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna"), Łukasz Mężyk (300polityka.pl), Samuel Pereira (TVP Info)

Data emisji: 15.05.2016

Godzina emisji: 12.05

kk

Czytaj także

Agencja Moody's potwierdziła rating Polski, ale zmieniła jego perspektywę

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 08:57
Agencja Moody's utrzymała rating polskiego długu na poziomie A2/P-1, ale zmieniła perspektywę ratingu ze stabilnej na negatywną. O tej decyzji dyskutowaliśmy w radiowej Jedynce z publicystami.
rozwiń zwiń