Spór wokół TK. Poseł Kukiz'15: problem tkwi w inflacji sędziów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 13:22
- Naszą konstruktywną propozycję w sprawie rozstrzygnięcia sprawy przedłożyliśmy w grudniu, jako pierwsi i jedyni widzący przyczynę konfliktu – mówi Tomasz Rzymkowski.
Audio
  • Jakie są propozycje Kukiz'15 ws. sporu wokół TK? (W samo południe/Jedynka)
Gmach Trybunału Konstytucyjnego
Gmach Trybunału KonstytucyjnegoFoto: Lukas Plewnia from Berlin/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

- Mamy 18 wybranych sędziów, zaprzysiężonych jest 15, a 12 orzekających. Te różnice są powodem konfliktu – tłumaczy poseł Kukiz'15.

Jego zdaniem, zmiany wprowadzone przez PiS w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym są próbą wymuszenia na prezesie TK zalegalizowania sędziów Trybunału wybranych przez obecny Sejm. Rzymkowski podkreśla jednak, źródłem sporu jest konstytucja.

Propozycje zgłaszane przez inne ugrupowania - według gościa Jedynki - nie uwzględniają przyczyny "choroby ustrojowej jaką mamy w tej chwili". - Zmiana ustawy, to podanie leku przeciwbólowego, a nie zwalczanie przyczyn choroby - mówi poseł.

Kukiz’15 uważa więc, że potrzebna jest zmiana trzech artykułów ustawy zasadniczej. Jakich? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Tomasz Rzymkowski (poseł Kukiz'15)

Data emisji: 24.05.2016

Godzina emisji: 12.32

iz/kk


Czytaj także

Spór o TK. Gdzie leży klucz do kompromisu?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2016 17:36
O tym jak spór wokół Trybunału Konstytucyjnego będzie oceniany w przyszłości oraz o możliwościach osiągnięcia kompromisu rozmawiali goście "Pulsu Trójki".
rozwiń zwiń