Wzrost minimalnej stawki godzinowej. Za i przeciw

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 13:47
Czy od przyszłego roku uda się wprowadzić minimalną stawkę godzinową w wysokości 12 zł brutto dla pracujących na podstawie umowy-zlecenia i samozatrudnionych? O tym dyskutowali goście magazynu "W samo południe".
Audio
  • Anna Grabowska ("Solidarność") i Grzegorz Baczewski ("Lewiatan") o zaletach i wadach podnoszenia płacy minimalnej (W samo południe/Jedynka)
Anna Grabowska i Grzegorz Baczewski
Anna Grabowska i Grzegorz Baczewski Foto: Wojciech Kusiński/PR

Anna Grabowska - ekspert ds. dialogu społecznego z tygodnika "Solidarność" - wyjaśniała, że nowela ustawy, nad którą obecnie pracuje rząd, jest wynikiem porozumienia między pracodawcami i związkami zawodowymi. – To należy uznać za ogromny sukces dialogu społecznego – dodała.

- Traktujemy tę zmianę jako określenie reguł, według których można na rynku grać – powiedział dr Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan. – Do tej pory mieliśmy w przypadku umów-zleceń wolną amerykankę i duże naciski na to, żeby optymalizować koszty pracy. W największym stopniu ujawniały się one w przetargach publicznych, gdzie cena była jedynym bądź wiążącym kryterium każdego przetargu. Każdy, kto chciał go wygrać, musiał maksymalnie obniżać koszty, co często uderzało w pracowników na umowach zlecenie – tłumaczył ekspert.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Anna Grabowska ("Solidarność") i Grzegorz Baczewski ("Lewiatan")

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 12.33

pp/pg

Czytaj także

Płaca minimalna. Ekonomiści: dobry moment do zmian

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 12:22
Rząd zajmie się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Przewiduje on, że od przyszłego roku zostanie wprowadzona minimalna stawka godzinowa - 12 złotych - dla umów zleceń i dla samozatrudnionych, bo obecna pensja minimalna dotyczy tylko osób zatrudnionych na etat.
rozwiń zwiń