Madajczyk: w Polsce brakuje 100 tys. pielęgniarek

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2016 13:24
- Pierwszorzędną sprawą nie są zarobki, ale liczba zatrudnionych pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka. W samej placówce brakuje 70 osób, a w całej Polsce potrzeba 100 tys. pielęgniarek – mówiła w radiowej Jedynce Elżbieta Madajczyk, przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Audio
  • Elżbieta Madajczyk o problemach pielęgniarek w CZD i całej Polsce (W samo południe/Jedynka)
Kolejny dzień protestu pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Kolejny dzień protestu pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.Foto: PAP/Marcin Obara

Podczas czwartkowych rozmów dyrekcja Centrum Zdrowia Dziecka nie przedstawiła strajkującym nowej propozycji, a jedynie wirtualne rozwiązania - powiedziała przewodnicząca związku pielęgniarek i położnych w CZD Magdalena Nasiłowska.

Elżbieta Madajczyk w audycji "W samo południe" odniosła się do strajku w CZD i uznała, że cała ta sytuacja jest bardzo przykra dla pracujących w instytucie. - To straszne, że osoby, które reprezentują zawody pielęgniarek i położnych muszą uciekać się do takich metod protestów - mówiła.

- Do tej pory samorząd wielokrotnie robił wszystko, żeby przedstawiać sytuację dotyczącą naszych grup zawodowych. Został sporządzony raport o stanie pielęgniarstwa, który został przekazany do Ministerstwa Zdrowia. Były konferencje w całym kraju, gdzie podnosiliśmy kwestie pielęgniarek, także tych w CZD. Od tego czasu nie zadziało się nic, a protest w tej placówce rozpoczął się w grudniu 2014. Jestem zdziwiona, że tak długo nie pochylono się nad problemami tych pielęgniarek - podkreśliła.

Na zakończenie rozmowy Madajczyk stwierdziła, że jeżeli nic się nie zmieni, to za kilka lat będą zamykane oddziały ze względu na brak kadry pielęgniarskiej.

W czasie rozmowy poruszono także problem, ile osób chce podjąć się tego zawodu i jaka jest średnia wieku pielęgniarek w naszym kraju. Zachęcamy do posłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Elżbieta Madajczyk (przewodnicząca Warszawskiej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych)

Data emisji: 03.06.2016

Godzina emisji: 12.32

mfm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak