Ekspert o NATO: skończyła się dywidenda pokoju

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 13:45
- Szczyt NATO będzie kropką nad "i", gdzie zostaną dograne pewne szczegóły. Wydaje się, że podstawowe decyzje związane ze wschodnią flanką Sojuszu zostały już uzgodnione - mówił Adam Kowalczyk z Centrum Studiów Strategicznych.
Audio
  • Adam Kowalczyk z Centrum Studiów Strategicznych o szczycie NATO (W samo południe/Jedynka)
Żołnierze biorący udział w międzynarodowych ćwiczeniach Anakonda-16 w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim
Żołnierze biorący udział w międzynarodowych ćwiczeniach Anakonda-16 w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Drawsku PomorskimFoto: Marcin Bielecki/PAP

We wtorek (14.06) rozpoczęło się Forum Militarne, którego tematem przewodnim jest m.in. kwestia zabezpieczenia flanki wschodniej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Spotkanie zostało zorganizowane przez Narodowe Centrum Studiów Strategicznych w celu wypracowania w gronie ekspertów rekomendacji na zbliżający się Szczyt NATO w Warszawie.

Adam Kowalczyk zwrócił uwagę na fakt, że wschodnia flanka NATO to nie tylko Polska i kraje Bałtyckie, ale także Rumunia, która coraz bardziej czuje się zagrożona przez działania Rosji.

- Cztery bataliony zostaną rozlokowane między wszystkie państwa flanki, druga brygada ogólnonatowska będzie miała także cztery bataliony. Mówi się o sile od 1000 do 1500 żołnierzy na każde państwo - powiedział gość radiowej Jedynki.

Ekspert przyznał, że po 1991 roku rozmyła się rola NATO jako sojuszu wojskowego. Dodał, że obecnie jest potrzeba, aby NATO wróciło do korzeni i skupiło się na wyzwaniach związanych z obroną państw członkowskich. - Dywidenda pokoju już definitywnie się skończyła - podkreślił Adam Kowalczyk.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Zuzanna Dąbrowska

Gość: Adam Kowalczyk (dyrektor Pionu Analitycznego Narodowego Centrum Studiów Strategicznych)

Data emisji: 14.06.2016

Godzina emisji: 12.33

to/pg

Czytaj także

Sekretarz generalny NATO: szczyt w Warszawie zdecyduje, kto wyśle wojska na wschodnią flankę

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 07:53
- Dopiero na lipcowym szczycie NATO w Warszawie zapadną ostateczne decyzje, które kraje Sojuszu będą dowodzić czterema wielonarodowymi batalionami w Polsce i krajach bałtyckich - mówi w rozmowie z PAP Jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio: Amerykanie mają odpowiadać za batalion w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 13:30
Wiele wskazuje na to, że Amerykanie będą odpowiadać w Polsce za wielonarodowy batalion NATO. Dowiedziało się o tym nieoficjalnie Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej sił Rosji na Zachodzie. "Wystarczą do stworzenia przewagi nad Ukrainą"

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 16:17
O rozmieszczaniu wojsk na zachodzie Federacji Rosyjskiej informuje dziennik "Wiedomosti", komentując niedawną wypowiedź ambasadora Rosji w Mińsku Aleksandra Surikowa o tym, że przyczyną rozlokowywania tych sił jest zagrożenie ze strony Ukrainy.
rozwiń zwiń