Czy służba zdrowia to w Polsce tania siła robocza?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2016 13:49
- Z Polski w zeszłym roku wyjechało 856 specjalistów. Niemcy, żeby ich wykształcić musieliby wydać prawie miliard euro, a oni dostali to od nas za darmo w prezencie – mówił w radiowej Jedynce o zarobkach w ochronie zdrowia Maciej Hamankiewicz, przewodniczący Naczelnej Izby Lekarskiej.
Audio
  • O wynagrodzeniach w ochronie zdrowia mówił dr Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Izby Lekarskiej (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Kilka tysięcy młodych lekarzy protestowało w sobotę na ulicach Warszawy. Domagali się podwyżek, przestrzegania Kodeksu pracy i uregulowania czasu dyżurów. Manifestacja była zwieńczeniem trwających od niemal roku nieudanych negocjacji z rządem, które miały poprawić sytuację młodych lekarzy.

- Sądzę, że minister zdrowia będzie chciał za wszelką cenę uporządkować płacę w ochronie zdrowia. Tak, żeby było uczciwie i nie było to efektem strajku, a zarobki są "od Annasza do Kajfasza". Nikt nie potrafi zrozumieć dlaczego jeden zarabia tyle, a drugi tyle - tłumaczył w audycji "W samo południe" Maciej Hamankiewicz.

Gość Jedynki podkreślał, że po specjalizacji płaca lekarza osiąga w Białymstoku 3579 zł brutto, a w Krakowie 6800 zł brutto. - To pokazuje jakieś dramatyczne różnice w obrębie naszego kraju. Według nas takie osoby powinny zarabiać przynajmniej 300 procent średniej krajowej, czyli 12364,23 brutto - przekonywał.

- Jeżeli chodzi o rezydentów to najważniejsze jest odbiurokratyzowanie ich pracy. Oni mają się uczyć, a nie wypełniać niepotrzebne do niczego papiery - powiedział przewodniczący Naczelnej Izby Lekarskiej.

Lekarze rezydenci, którzy są w trakcie zdobywania specjalizacji w określonej dziedzinie swojego zawodu są skazani na pracę za wynagrodzenie o wiele poniżej średniej krajowej. Dzisiaj ich zarobki przeciętnie stanowią 77 proc. średniej płacy krajowej.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: dr Maciej Hamankiewicz (Naczelna Izba Lekarska)

Data emisji: 9.06.2016

Godzina emisji: 12.33

mfm/pg

Czytaj także

Minister zdrowia: pracujemy nad zapowiadaną likwidacją NFZ

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2016 09:36
Konstanty Radziwiłł poinformował w "Sygnałach dnia", że w resorcie trwają przygotowania do takiej zmiany. Podkreślił, że powinna być ona "jak najmniej odczuwalna dla pacjenta w sposób bezpośredni".
rozwiń zwiń