Zofia Romaszewska o Czerwcu'76: represje były potworne

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 13:35
Współorganizatorka pomocy dla robotników, represje, które miały miejsce po protestach, nazywa "potwornymi". - Tłukli tych ludzi niebywale - mówi w magazynie "W samo południe" Zofia Romaszewska.
Audio
  • Zofia Romaszewska o wydarzeniach z czerwca 1976 roku (W samo południe/Jedynka)
Zofia Romaszewska
Zofia RomaszewskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W czerwcu 1976 roku w blisko siedemdziesięciu zakładach pracy w całej Polsce robotnicy zastrajkowali i wyszli na ulice w proteście przeciwko zapowiedzi podwyżek cen żywności. Do strajków i demonstracji doszło przede wszystkim w Ursusie, Płocku i Radomiu. W tym ostatnim mieście manifestacje przybrały największy zasięg, a robotnicy starli się z milicją i spalili budynek Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Odpowiedź władz była niezwykle brutalna. Bezprecedensowe represje, osławione "ścieżki zdrowia" i pokazowe procesy sądowe.

- Organizowano "ścieżki zdrowia" podczas, których milicja biła pałami wszystkich przechodzących, którym czasami kazano przechodzić na kolanach  - tłumaczy rozmówczyni Antoniego Trzmiela.

Czytaj więcej
czerwiec 1976 663
Rocznica Czerwca'76. Plan uroczystości

Zofia Romaszewska, która uczestniczyła w procesach zatrzymanych robotników mówi, że podróż do ludzi bitych, poniżanych i represjonowanych zakończyła się dla niej dopiero w momencie, kiedy ostatnia z zatrzymanych osób wyszła z więzienia. - Oglądałam plecy jednego pobitych chłopaków we wrześniu i one nadal były czerwone. Pamiętam to do tej pory - wspomina działaczka opozycji demokratycznej w PRL.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Zofią Romaszewską. Więcej o rocznicy wydarzeń czerwcowych w serwisie czerwiec76.polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Zofia Romaszewska (działaczka społeczna, uczestniczka opozycji demokratycznej w PRL, współorganizatorka pomocy dla represjonowanych robotników z czerwca 1976 roku, współzałożycielka Biura Interwencji KOR i Radia Solidarność)

Data emisji: 23.06.2016

Godzina emisji: 12.34

kh/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

40. rocznica robotniczych protestów w czerwcu 1976. Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 11:21
W sobotę w Radomiu odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 40. rocznicy Czerwca’76 z udziałem władz państwowych będące kulminacją trwających od niemal tygodnia obchodów rocznicy. Wcześniej, w piątek odbędzie się uroczyste odsłonięcie symbolicznego muralu, połączone z pokazem multimedialnym.
rozwiń zwiń