Paweł Kowal: Rosja przyjmie pozę skrzywdzonej

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 14:04
Rosja zdaje sobie sprawę z tego, że siły NATO na Wschodzie nie są ofensywne. Jednak udając pokrzywdzoną, chce wytargować coś od Zachodu, poza tym traktuje to jako alibi dla realnej militaryzacji - mówił w jedynce dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.
Audio
  • Paweł Kowal o szczycie NATO oraz relacjach między Rosją i Zachodem (Jedynka/W samo południe)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Warszawie mieliśmy szczyt szczerości – jeśli chodzi o sprawy rosyjskie – mówił w Jedynce dr Paweł Kowal. Dodał, że prawdę o relacjach z Rosją mówiono dawno temu, w czasach zimnej wojny, potem nadszedł czas pudrowania wypowiedzi na ten temat. Nawet jeśli stosunki były złe  - mówiono, że w gruncie rzeczy są dobre. To jednak zmieniła aneksja Krymu.

Na szczycie NATO przyjęto już konkretne rozwiązania dotyczące wschodniej flanki NATO, dodatkowo ją dozbrojono, Amerykanie wyasygnowali środki, zaproponowano pewne rozwiązania Ukrainie i Gruzji, rozmawiano z Azerbejdżanem – wyliczał ekspert. Dodał przy tym, że siły Sojuszu we wschodniej Europie są kilka, jeśli nie kilkanaście razy mniejsze niż rosyjskie, zgromadzone po drugiej stronie granicy.

Jaka będzie odpowiedź Rosji? Paweł Kowal przewiduje dużo propagandy, udawanie "skrzywdzonej Rosji", po to, by coś wytargować, próby obchodzenia państw Europy Środkowo-Wschodniej i porozumiewania się za ich plecami z państwami Europy Zachodniej, ewentualnie prowokacje, szczególnie na Kaukazie, w Mołdawii, w Donbasie.

Natomiast a dłuższą metę, jego zdaniem, w relacjach NATO-Rosja będziemy mieli do czynienia z "chłodną stabilizacją", bez elementów zaskoczenia, choć te ostatnie mogą się pojawić być niebezpieczne.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 14.07.2016

Godzina emisji: 12.34

agkm/tj

Komentarze1
aby dodać komentarz
MJanek2016-07-16 01:14 Zgłoś
Patrząc na to, co dzieje się właśnie w Turcji, chyba mamy już odpowiedź na pytanie o odpowiedź Rosji....

Czytaj także

Wojna informacyjna NATO - Rosja to przyszłość czy teraźniejszość?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 18:30
- Trwa wojna opowieści, trwa wojna narracji, trwa próba przekonania opinii publicznej zarówno swojego kraju jak i krajów pozostałych, że to nasza wizja jest bliższa światu. Rosja od wielu lat w marketingu narracyjny jest bardzo silna - uważa Eryk Mistewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jens Stoltenberg: są głębokie podziały i różnice zdań między NATO i Rosją

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 19:55
- Mieliśmy otwartą, szczerą dyskusję, atmosfera spotkania była dobra, ale się nie zgadzamy - powiedział szef Sojuszu po spotkaniu ambasadorów NATO i Rosji.
rozwiń zwiń