X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eksperci: Francja ma problem z poprawnością polityczną

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 13:52
Czy to pierwszy tego typu zamach we Francji? Dlaczego ten kraj jest podatny na ataki terrorystyczne? Czy jest odwaga polityczna, aby podjąć radykalne kroki wobec islamistów? O tym w radiowej Jedynce rozmawiali dr Monika Bartoszewicz i dr Bartłomiej Zdaniuk.
Audio
  • Dr Monika Bartoszewicz (Akademia Vistula), dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauk Politycznych UW) rozmawiali o zamachu terrorystycznym w Nicei (W samo południe/Jedynka)
Akcja ratunkowa po zamachu w Nicei
Akcja ratunkowa po zamachu w NiceiFoto: EPA/OLIVIER ANRIGO

Jak podaje francuskie MSW, co najmniej 84 osoby zginęły, a wiele zostało rannych w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Kilkadziesiąt osób jest rannych, stan 18 jest krytyczny. Wśród ofiar jest wiele dzieci. - Atak ten miał charakter terrorystyczny - oświadczył prezydent Francois Hollande.

- To już nie pierwszy tego typu zamach, bo w grudniu 2014 roku w Dijon jeden z zachęconych do włączenia się w dżihad przez ISIS wjechał samochodem w grupę przechodniów krzycząc "Allah Akbar". Władze szybko wyciszyły to, twierdząc że był on w pełni sił psychicznych - przypominała dr Monika Bartoszewicz (Akademia Vistula).

Drugi gość radiowej Jedynki dr Bartłomiej Zdaniuk mówił, że bardzo istotnym problemem jest poprawność polityczna we Francji. - Wciąż nie można powiedzieć, że to są ci sami islamiści o arabsko brzmiących nazwiskach. Tak we Francji nie wolno powiedzieć - stwierdził naukowiec z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dr Monika Bartoszewicz powiedziała, że groźnych dżihadystów jest ponad 8 tys. - Te osoby są poddane całodobowej obserwacji i to jest czubek góry lodowej, bo natura zagrożenia terrorystycznego w Europie sprawia, że policja i służby specjalne nie są w stanie kontrolować wszystkich - mówiła.

- Problemem głównym jest brak woli politycznej. Czy istnieje wola polityczna, że w sposób bezwzględny demontujemy wszelkie meczety islamistyczne, które tworzą się byle gdzie, w podziemiach budynków itd. Czy jesteśmy w stanie zapomnieć o ideologii praw człowieka, wolności i godności wobec osób, które mają choć cień podejrzenia, że są związani z islamizmem. Może zatroszczmy się o prawa człowieka naszych ludzi? – pytał dr Bartłomiej Zdaniuk.

W czasie audycji poruszono także kwestie rosnących podziałów w społeczeństwie francuskim. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: dr Monika Bartoszewicz (Akademia Vistula), dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauk Politycznych UW)

Data emisji: 15.07.2016

Godzina emisji: 12.31

mfm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak