X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

RPO Adam Bodnar: ustawa paraliżuje Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 13:45
- Nowa ustawa o Trybunale na 6 miesięcy blokuje rozpoznawanie wniosków, które składane są m.in. przez RPO, Krajową Radę Sądownictwa, I prezes Sądu Najwyższego, grupy posłów, senatorów – mówił w Jedynce Adam Bodnar. Jego zdaniem poprawki senackie niczego nie ulepszyły, a ustawa jest szkodliwa.
Audio
  • Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar o nowej ustawie o TK (W samo południe/Jedynka)
Adam Bodnar
Adam Bodnar Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jak powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich, sprawy złożone przez te podmioty ulegają zawieszeniu na 6 miesięcy celem uzupełnienia nowych wymogów formalnych, wprowadzonych przez ustawę. Gość Jedynki powiedział, że żaden z jego wniosków nie ma braków, jeśli chodzi o jakość i precyzję. - Moim zadaniem chodzi o to, by przez 6 miesięcy TK nie zajmował się sprawami ważnymi dla obywateli – ustawą o obrocie ziemią, antyterrorystyczną, inwigilacyjną, o mediach publicznych, służbie cywilnej, nowelizacją kodeksu postępowania karnego – wymieniał Adam Bodnar.

Dodał on, że z powodów politycznych potem również będzie można blokować rozpatrywanie tych spraw. Jak wyjaśnił, wystarczy, by na rozprawie przy pełnym składzie TK nie pojawił się Prokutator Generalny, by TK nie mógł w pewnych sprawach procedować.  

Po drugie, jeśli jest zasada rozpatrywania spraw według kolejności wpływu, a jednocześnie prezes TK może omijać tę zasadę, to może nią na różne sposoby dysponować – zaznaczył RPO. Stwierdził, że prezes może subiektywnie stwierdzić, że dana sprawa "nie jest ważna z punktu widzenia praw i wolności" i można czekać na jej rozpatrzenie, aż przyjdzie jej kolej.

Adam Bodnar podkreślił, że gdy pojawił się projekt takich rozwiązań prawnych napisał list do marszałka Sejmu o tym, że taka ustawa będzie szkodliwa. Było to na początku lipca. Poprawki komisji senackich nie naprawiają ustawy – stwierdził gość Jedynki.

Sejm poparł w piątkowym głosowaniu prawie wszystkie poprawki zgłoszone przez Senat do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Po zakończeniu parlamentarnych prac nad ustawą, trafi ona teraz do prezydenta. Głosowania w sprawie senackich poprawek miały burzliwy przebieg. Po głosowaniach PO zapowiedziała złożenie wniosku w sprawie odwołania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego (PiS).

Adam Bodnar mówił też w audycji m.in. o tym, z jakimi sprawami można się zgłaszać do Rzecznika Praw Obywatelskich, a także odniósł się do obcięciu budżetu TK i RPO.

***

Tytuł audycji:  W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich)

Data emisji: 22.07.2016

Godzina emisji: 12.34

agkm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o TK

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 13:29
Z jednym wyjątkiem Sejm poparł w piątkowym głosowaniu poprawki zgłoszone przez Senat do nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Po zakończeniu prac nad ustawą przez parlament, trafi ona teraz do prezydenta.
rozwiń zwiń