X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marian Zembala: potrafimy odróżnić dobro od zła

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 13:45
Zjawisko doktora Mengele, nazizmu i inne skrajne zachowania rodziły się z pewnych postaw. Było przyzwolenie na nazizm i stygmatyzacja ludzi. Byli lepsi i gorsi - powiedział w audycji "W samo południe" były minister zdrowia Marian Zembala, komentując wizytę papieża w Auschwitz, gdzie okrutne eksperymenty medyczne przeprowadzał niemiecki doktor Josef Mengele.
Audio
  • Marian Zembala o wizycie papieża Franciszka w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz (Jedynka/W samo południe)
Papież Franciszek w Auschwitz
Papież Franciszek w AuschwitzFoto: PAP/Paweł Supernak

"Panie miej miłosierdzie nad twym ludem! Panie przebacz tak wielkie okrucieństwo!" - napisał w piątek papież w księdze pamiątkowej podczas swojej wizyty w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady Auschwitz I. Franciszek w milczeniu modlił się i oddał hołd ofiarom. Spotkał się z też z byłymi więźniami i Sprawiedliwymi, którzy ratowali Żydów podczas wojny.

- Mój ojciec też był ofiarą nazizmu więźniem obozów. Właśnie dlatego, że był, nauczył mnie miłości i wybaczania - powiedział Zembala. - Jestem lekarzem, dla którego każdy chory jest świętością - podkreślił. Gość Jedynki ocenił, że "siłą rozumu, emocji, wiary - mówiąc codziennie: i odpuść nam nasze winy jako my odpuszczamy naszym winowajcom - potrafimy odróżnić dobro od zła".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o "sumieniu świata", jak profesor określił papieża Franciszka, wybaczaniu i granicach medycyny, która potrafi obrócić się przeciwko człowiekowi.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Marian Zembala (kardiochirurg, były minister zdrowia)

Data emisji: 29.07.2016

Godzina emisji: 12.33

fc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek w Auschwitz. "Cisza przemówiła głośniej, niż słowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 13:35
W piątek papież Franciszek odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Podczas wizyty papież m.in. modlił się w celi męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbego, a pod Ścianą Straceń zapalił lampę - swój dar dla muzeum.
rozwiń zwiń