Wojciech Szewko: Turcja zmierza do "irakizacji"

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 13:35
- Sojusz Turcji z Zachodem, zwłaszcza z USA, już nigdy nie będzie taki sam. Pewna granica, przynajmniej w tej warstwie propagandowej, została przekroczona - mówi w audycji "W samo południe" ekspert ds. międzynarodowych.
Audio
  • Wojciech Szewko o sytuacji w Turcji i Syrii (W samo południe/Jedynka)
Wojciech Szewko
Wojciech SzewkoFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezydent Turcji zapowiada przebudowę państwa i tureckich sił zbrojnych. Jego zdaniem, konieczne są niezwłoczne i zdecydowane działania w tym kierunku. Część wojskowych wzięła udział w nieudanej próbie zamachu stanu 15 lipca. Po zdławieniu buntu tureckie władze rozpoczęły represje wobec uczestników puczu i ich domniemanych zwolenników.

Wojciech Szewko mówi, że zarówno masowe aresztowania w Turcji, jak i zapowiedzi Recepa Tayyip Erdogana, że zlikwiduje wszystkie biznesy w jakikolwiek sposób związane z Fethullahem Gullenem, powodują, że "Turcja zmierza do irakizacji". - Czyli mamy takiego nowego potencjalnego Saddama - podkreśla ekspert.

Gość Jedynki zwrócił także uwagę na zacieśnianie stosunków turecko-rosyjskich. - Erdogan resetu w stosunkach z Rosją dokonał kilka dni przed puczem. Panowie stwierdzili, że są najlepszymi przyjaciółmi, rosyjscy turyści wracają do Turcji, znoszone są wszystkie elementy embarga, a z drugiej strony istnieje silne przeświadczenie w rządzie tureckim, jak i u samego Erdogana, że to Stany Zjednoczone stały za próbą puczu w Turcji - zaznacza Wojciech Szewko.

- Turcja jest otoczona przez wrogie państwa. Stworzyla sobie takie otoczenie, że na każdej granicy ma państwo wrogie, czy też niechętne. Jeżeli chce się zbudować jakąkolwiek architekturę bezpieczeństwa, to dobrze przynajmniej na jednej granicy mieć sojusznika. Turcja być może wybrała Rosję - ocenia rozmówca Antoniego Trzmiela.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Wojciechem Szewko, który ocenił także, czy Rosji zależy na ustabilizowaniu sytuacji w Syrii oraz czy Zachód przegrał bitwę o Wschód.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Wojciech Szewko (ekspert ds. międzynarodowych)

Data emisji: 4.08.2016

Godzina emisji: 12.34

kh/mg

Czytaj także

Kanclerz Austrii za zerwaniem negocjacji UE z Turcją. Jest odpowiedź Ankary

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 12:10
- Należy zerwać negocjacje ws. przystąpienia Turcji do Unii Europejskie. Ze względu na wydarzenia polityczne oraz dysproporcje gospodarcze Turcja jeszcze przez dziesięciolecia nie będzie dobrym kandydatem - oświadczył w czwartek kanclerz Austrii Christian Kern.
rozwiń zwiń