Próba rakietowa Korei Północnej mocnym sygnałem dla USA

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2016 13:24
Ostatnia próba rakietowa Korei Północnej spotkała się z ostrą reakcją USA i Japonii. Waszyngton i Tokio zaapelowały o pilne zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Audio
  • Pjongjang znowu pręży muskuły, a świat protestuje (Jedynka/Świat w południe)
Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn.
Pjongjang kontynuuje próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Foto: PAP/EPA/KNA

- Próby rakietowe Pjongjangu są sygnałem politycznym, przede wszystkim dla USA – uważa Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.

Jego zdaniem, tylko takie działania przyciągają uwagę amerykańską, bo problemy ekonomiczne Korei nie wzbudzają zainteresowania Waszyngtonu. Pietrewicz zauważa, że zła sytuacja gospodarcza Korei Północnej jest zmartwieniem Chin i Korei Południowej, czyli krajów graniczących.

Gość Jedynki podkreśla, że czas próby rakietowej nie był przypadkowy. Test odbył się tuż przed wyborami prezydenckimi w USA, bo Koreańczycy z północy bardzo chcieliby zaistnieć w kampanii prezydenckiej i starają się, żeby temat północnokoreańskiego programu nuklearnego pojawił się w dyskusji kandydatów do Białego Domu.

Komunistyczna Korea wystrzeliła dwa pociski średniego zasięgu. Jeden z nich eksplodował tuż po stracie, drugi spadł w akwenie należącym do strefy ekonomicznej Japonii. Pjongjang testował rakiety typu Rodong, które teoretycznie mogą pokonać 1300 kilometrów.

A w audycji mówiono także o polsko-ukraińskich relacjach z historycznymi zaszłościami w tle.

***

Tytuł audycji: Świat w samo południe

Prowadził: Paweł Lekki

Gość: Oskar Pietrewicz (Centrum Studiów Polska-Azja)

Data emisji: 6.08.2016

Godzina emisji: 12.20

iz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kim Dzong Un: możemy zaatakować bazy USA na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 07:36
Przywódca Korei Północnej oświadczył, że ostatnie testy rakietowe wykazały, iż jego kraj jest zdolny do zaatakowania baz USA na Pacyfiku.
rozwiń zwiń