Tragiczny wybuch gazu w Gdańsku. Krzysztof Wyszkowski: poszlak w tej sprawie jest dużo więcej

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2016 13:46
- Mieszkańcy Trójmiasta od samego początku stykali się z informacjami, że za tą sprawą kryje się jakieś drugie dno - mówi w radiowej Jedynce Krzysztof Wyszkowski, członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Krzysztof Wyszkowski o tragicznym wybuchu gazu w Gdańsku w 1995 roku (W samo południe/Jedynka)
Krzysztof Wyszkowski
Krzysztof WyszkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

17 kwietnia 1995 roku w Gdańsku przy ul. Wojska Polskiego 39 wybuchł gaz. Zginęły 22 osoby. Do dokumentów rzucających nowe światło na tę sprawę dotarł historyk Sławomir Cenckiewicz. Jak wynika z informacji zebranych przez naukowca, wybuch gazu został upozorowany przez UOP. Miało chodzić o wyprowadzenie z gmachu mieszkańców, by swobodnie przeszukać jedno z mieszkań. 

Krzysztof Wyszkowski mówi, że doniesienia Sławomira Cenckiewicza wynikają z faktu, że "odtajniono wreszcie dokumentację procesu sądowego przeciwko funkcjonariuszowi byłej SB, później UOP - Krzysztofowi Grzegorowskiemu". - Człowiekowi, który pracował dla Lecha Wałęsy i który oskarżony był o kradzież akt poświadczających agenturalność Lecha Wałęsy - mówi gość Jedynki.

Gość audycji "W samo południe" ocenia, że nie ma wątpliwości, iż Zbigniew Grzegorowski jest winny, a oczyszczenie go - po ciągnącej się przez 16 lat sprawie - z zarzutów tłumaczy faktem, że "w sprawach kryminalnych niejasności tłumaczy się na korzyść oskarżonego".

Krzysztof Wyszkowski mówi, że dowodów na to, że Urząd Ochrony Państwa sprokurował wybuch nie ma i są to jedynie spekulacje, ale dodaje, że zbiegów okoliczności i poszlak w tej sprawie jest dużo więcej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Krzysztof Wyszkowski (członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 12.08.2016

Godzina emisji: 12.34

kh/pg

Czytaj także

Tragiczny wybuch gazu w Gdańsku to wynik akcji UOP?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 21:50
17 kwietnia 1995, w Gdańsku przy ul. Wojska Polskiego 39 wybuchł gaz. Zginęły 22 osoby. Do dokumentów rzucających nowe światło na tę sprawę dotarł historyk Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń