Koniec finansowych piramid? Prokuratury zmieniają metody zwalczania

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 13:30
- Państwo wreszcie odzyskuje swoją sterowność w walce z aferami gospodarczymi – zapewnia w magazynie "W samo południe" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Audio
  • Nowe wytyczne dla prokuratur ws. zwalczania przestępczości gospodarczej (Jedynka/W samo południe)
Marcin Warchoł
Marcin WarchołFoto: Wojciech Kusiński/PR

Prokurator Generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wydał nowe wytyczne dla śledczych ws. postępowania w wypadku dużych przestępstw gospodarczych, w tym piramid finansowych.

- Prokuratorzy byli przez poprzednią ekipę rządzącą bardziej mobilizowani do działania w zakresie mowy nienawiści, niż do walki z prawdziwą przestępczością zorganizowaną. Teraz to się zmienia – zapewnia wiceminister Marcin Warchoł.


czytaj więcej
ziobro1200.jpg
Zbigniew Ziobro: są afery większe niż Amber Gold

Gość Jedynki zauważa, że do niedawna mieliśmy do czynienia z wyjątkowym splotem niemocy i bezradności państwa w zakresie ścigania afer podobnych do Amber Gold. - Prokuratura nie radziła sobie z tym problemem, często podchodziła do spraw gospodarczych w sposób powierzchowny – zauważa wiceminister.

Warchoł wyjaśnia, że nowe wytyczne Prokuratora Generalnego nakazują, by w sprawach zwalczania piramid finansowych zatrzymywać przede wszystkim osoby, które są "mózgami", a nie koncentrować się na "płotkach". Jak dodaje, powołani też zostaną specjalni koordynatorzy w prokuraturach regionalnych. – Stawiamy na profesjonalizację, koordynację i nową jakość – podsumowuje.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje zmianę Kodeksu karnego, w którym pojawiłoby się nowe przestępstwo: wywołania wielkiej afery gospodarczej, zagrożone karą do 25 lat więzienia. Jak przewiduje Warchoł, propozycje nowych uregulowań mogą trafić do Sejmu jesienią.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Marcin Warchoł (wiceminister sprawiedliwości)

Data emisji: 18.08.2016

Godzina emisji: 12.32

iz/tj


Czytaj także

Komisja ds. Amber Gold. "Chcemy znaleźć źródło choroby"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 08:16
- Naszym celem jest poznanie mechanizmów instytucji państwowych, które zawiodły. Chodzi o to, aby wyjaśnić aferę, ale także, by uniknąć podobnych w przyszłości – mówi Joanna Kopcińska, kandydatka PiS do komisji ds. Amber Gold.
rozwiń zwiń