Ekspert ds. górnictwa: nie jest tak, że z dnia na dzień przechodzi się na inny rodzaj energii

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 13:10
- Mówimy o likwidacji, zamykaniu części kopalń. Jesteśmy na początku trudnej drogi, czyli restrukturyzacji całego sektora węgla kamiennego – mówiła w radiowej Jedynce Karolina Baca-Pogorzelska, ekspert ds. górnictwa, publicystka "Dziennika Gazety Prawnej".
Audio
  • Baca-Pogorzelska: Ratujemy te najlepsze kopalnie i próbujemy zrobić wszystko, aby górnictwo węgla kamiennego w Polsce mogło dalej istnieć (W samo Południe/Jedynka)
Karolina Baca-Pogorzelska
Karolina Baca-PogorzelskaFoto: Jedynka

Rząd rozważa zamknięcie kopalń węgla kamiennego. Wiele z nich przynosi straty idące w setki miliony złotych.

- Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z energetyki węglowej w krótkiej perspektywie. Nie ukrywajmy, energetyka w Polsce od lat była na tym surowcu oparta – mówiła dziennikarka. – Teraz udział węgla jest już mniejszy niż kilka lat temu, ale to nie jest tak, że z dnia na dzień przechodzimy na inną energię – dodała.  

Prowadzący poruszył temat sprowadzania węgla zza granicy, co przewijało się w debacie publicznej. - Jeśli chodzi o węgiel z importu, to przede wszystkim byłby to węgiel rosyjski. Teraz jest on tani, gdyż w jakiś sposób musi konkurować z naszym węglem – stwierdził gość radiowej Jedynki. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o przyszłości polskiej energetyki, zwłaszcza o sektorze węgla kamiennego.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Karolia Baca-Pogorzelska (Dziennik Gazeta Prawna, Górnictwo 2.0)

Data emisji: 19.08.2016

Godzina emisji: 12.33

dcz/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec górniczego pata w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 13:43
Górnicze związki podpisały porozumienie z zarządem Kompanii Węglowej, godząc się m.in. na 2-letnie zawieszenie wypłat nagrody rocznej. Od 1 maja kopalnie KW przejmie Polska Grupa Górnicza, której powołanie, z udziałem inwestorów i banków, nastąpi za tydzień.
rozwiń zwiń