Ekspert: Ukraina ma kolosalne osiągnięcia

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:00
Dostatecznie duża część społeczeństwa ukraińskiego jest mocno zmobilizowana - ono chce walczyć, domaga się reform - mówił Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej UW. Dodał, że napaść Putina mocno pobudziła naszych sąsiadów do oporu i aktywności, a Ukraińcy i Polacy są podobni w tym, ze kochają wolność.
Audio
  • Kazimierz Wóycicki, Studium Europy Wschodniej, o sytuacji na Ukrainie (Jedynka/W samo południe)
Kazimierz Wóycicki
Kazimierz WóycickiFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

We wtorek Ukraina obchodzi Święto Flagi. W środę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w Kijowie w obchodach 25-lecia niepodległości Ukrainy. Z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką ma rozmawiać m.in. o perspektywach stabilizacji w regionie. 

Ekspert Studium Europy Wschodniej Kazimierz Wóycicki przypomniał, że Ukraina była w trudniejszej sytuacji niż Polska w 1989 roku, bo wyzwalała się spod bezpośredniej władzy Kremla. Dodał, że Moskwa starała się poprzez mechanizmy handlu gazem i ropą wspierać tam system oligarchiczny. Było to celowe działanie, nie wszystkie negatywne zjawiska na Ukrainie pojawiały się "same z siebie".

Kijowowi nie udało się dokonać zdecydowanego przełomu po pierwszym Majdanie, Pomarańczowej Rewolucji - przyznał gość Jedynki. Zaznaczył jednak, że po drugim Majdanie z 2013 roku rachunek zmienia się na plus Ukrainy. - Osiągnięcia są kolosalne. Ukrainie udało się zreformować armię. To kluczowa rzecz wobec rosyjskiej agresji - mówił. Dodał, że nastroje w tym kraju się zmieniły - Ukraińcy chcą przystąpienia do NATO, kiedyś zwolenników takiego kroku było niewielu. Kazimierz Wóycicki mówił, że społeczeństwo Ukrainy cieszy się, że może się reformować, a Ukraińcy bardzo chcą wejść do NATO, do Unii Europejskiej.

Gość Jedynki podkreślił również, że po zapaści gospodarczej odziedziczonej z czasów prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza Ukraina ma minimalny wzrost gospodarczy. Dodał, że Kijów w ostatnich latach uniezależnił się od Rosji w zakresie dostaw gazu.

25 lat temu, 24 sierpnia 1991 roku – po klęsce puczu Giennadija Janajewa w Moskwie Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła Akt Niepodległości, zatwierdzony następnie w ogólnokrajowym referendum 1 grudnia 1991 roku. Równocześnie z referendum odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory prezydenckie, w których głową państwa został Leonid Krawczuk. Pierwszym krajem, który uznał niezależność Ukrainy, była Polska. Miało to miejsce 2 grudnia 1991 roku.

Więcej na ten temat w audycji Jedynki.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Kazimierz Wóycicki (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 12.35

agkm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zakres naruszania rozejmu na wschodzie Ukrainy największy od 2015 roku"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2016 12:35
Wiceprezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wyrazili w rozmowie telefonicznej zaniepokojenie zaostrzeniem się sytuacji, intensyfikacją walk na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek wieczorem Biały Dom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraina: listy gończe za wysokimi rosyjskimi urzędnikami

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 17:15
Prokuratura Generalna w Kijowie rozesłała listy gończe za 18 wysokimi urzędnikami Rosji, w tym za ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Śledczy z Kijowa mają dowody, że przedstawiciele rosyjskich władz prowadzili działania przeciwko integralności terytorialnej Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Kowal: wybuch wojny na Ukrainie jest możliwy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 08:46
Obecne napięcie na granicy ukraińskiej jest teatralne, to raczej element rosyjskiej wojny informacyjnej z Zachodem - mówi dr Paweł Kowal. Zaznacza jednak, że eskalacja napięcia jest tak duża, że trzeba brać pod uwagę natychmiastowy wybuch wojny.
rozwiń zwiń