Krynica miejscem faktycznego dialogu europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 13:26
- Jak przyśpieszyć rozwój gospodarczy, sprawiedliwie redystrybuować pieniądze w UE, w jaki sposób wspólnie prowadzić politykę wobec naszych sąsiadów i wspierać imigrantów. Wokół tych tematów będzie się toczyć debata w Krynicy - mówi w magazynie "W samo południe" pomysłodawca forum Zygmunt Berdychowski.
Audio
  • ”Europa w obliczu wyzwań - zjednoczeni czy podzieleni?” - to hasło tegorocznego forum w Krynicy (W samo południe/Jedynka)
XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy
XXVI Forum Ekonomiczne w KrynicyFoto: PAP/Grzegorz Momot

Od wtorku do czwartku w Krynicy odbywa się XXVI Forum Ekonomiczne pod hasłem "Europa w obliczu wyzwań - zjednoczeni czy podzieleni?". - Chcemy, by Krynica była miejscem faktycznego dialogu, abyśmy nie rozmawiali o sprawach które zeszły na plan dalszy lub nie są obecne w dyskursie politycznym - wyjaśnia Zygmunt Berdychowski.


Czytaj więcej
forum free 1200.jpg
Startuje XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

Gość Jedynki przypomina, że na tegorocznym forum będą szefowie czterech państw Grupy Wyszehradzkiej i premier Ukrainy. Według Berdychowskiego, w rozmowie tych przywódców najważniejsze będzie "pokazanie naszym partnerom wewnątrz UE, że potrafimy, cenimy i jesteśmy bardzo zdeterminowani aby opracować wspólne stanowisko w najważniejszych kwestiach polityki europejskiej". Jego zdaniem, istotne też będzie "zaznaczenie, że Polacy nie przedstawiają stanowiska, które kończyłoby się na naszych granicach, ale że z naszymi partnerami próbujemy opracować szerszą formułę, która ułatwi dojście do kompromisu później".

Berdychowski wymienia polityczne fundamenty budujące nasz region Europy. Są nimi: integracja Europy Środkowej z UE i polityka wschodnia uwzględniająca proeuropejskie aspiracje Ukrainy. - W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami wyraźnego krystalizowania się tych dezyderatów – podkreśla gość Jedynki.

XXVI Forum Ekonomiczne odbywa się przed ważnym szczytem UE w Bratysławie. Spotkanie 27 państw Unii Europejskiej, bez Wielkiej Brytanii, będzie dotyczyło przyszłości Wspólnoty i wyzwań, jakie przed nią stoją.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Zygmunt Berdychowski (pomysłodawca forum w Krynicy)   

Data emisji: 6.09.2016

Godzina emisji: 12.34

iz/tj

Czytaj także

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:21
Szefowie rządów Polski, Słowacji, Czech i Węgier wezmą udział w jednym z najważniejszych spotkań gospodarczych w tej części Europy. Poinformował o tym minister do spraw europejskich Konrad Szymański.
rozwiń zwiń