Wicepremier Morawiecki: w Krynicy mamy dużo konkretnych rozmów

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 13:40
- Wiele z nich dotyczy projektów, które mają wzmocnić polskich przedsiębiorców za granicą – wyjaśnia przedstawiciel polskiego rządu w radiowej Jedynce.
Audio
  • Nowa szansa dla polskich przedsiębiorców (W samo południe/Jedynka)
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W czasie XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój rząd, jak podkreśla Mateusz Morawiecki, zaprezentował w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju dostępne instrumenty o łącznej wartości - której w Polsce wcześniej nie było – 60 miliardów złotych. Wicepremier i minister rozwoju dodaje, że "to kwota mniejsza niż np. w Niemczech, ale są to porównywalne wielkości w kontekście dostępnego finansowania i gwarancji dla kontraktów".

Mateusz Morawiecki zachęca rodzime firmy do kontaktu z Polskim Funduszem Rozwoju "zarówno w zakresie wprowadzania bardziej skomplikowanych produktów, ale również jeśli chodzi o ekspansję do krajów egzotycznych, w których trudniej jest rozpoznać dany rynek".

- Dla konkretnych przedsiębiorców będzie konkretne wsparcie – zapewnia wicepremier i dodaje, że wielu firmom zależy jednak przede wszystkim na informacjach jak wejść na dany rynek i o potencjalnych kontrahentach. - Na taką pomoc także mogą liczyć – dodaje przedstawiciel rządu.

Gość audycji mówił także o ograniczeniu handlu w niedzielę. Poparł pomysł Solidarności w tej sprawie. - Cywilizowanie rynki pracy i wprowadzanie zasad, które w krajach Zachodniej Europy są stosowane powszechnie, należy do kanonu relacji pracownik-pracodawca – stwierdził i dodał: "W handlu w Polsce pracuje 2 mln osób i jeżeli połowa zostanie w domach z rodzinami, to będzie to wielka wartość".

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Mateusz Morawiecki (wicepremier, minister rozwoju)

Data emisji: 7.09.2016

Godzina emisji: 12.34

iz/pg

Czytaj także

Dawid Jackiewicz: nowe oblicze spółek skarbu państwa na Forum w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2016 08:07
Na najbliższe dni Krynica-Zdrój, za sprawą trwającego tam XXVI Forum Ekonomicznego, stała się stolicą polskiego i europejskiego biznesu. Jak podkreśla minister skarbu państwa Dawid Jackiewicz, celem resortu, jak i prezentowanych podczas forum spółek, jest pokazanie zupełnie nowego oblicza państwowych przedsiębiorstw.
rozwiń zwiń