X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Naimski: KOR zrzeszał ludzi najwyższego szacunku

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 14:00
- Mieliśmy ludzi godnych najwyższego szacunku - mówi o członkach KOR jeden z jego założycieli, Piotr Naimski. Dziś - 23 września - mija 40 lat od powstania Komitetu Obrony Robotników - pierwszego opozycyjnego ugrupowania w PRL, walczącego o prawa robotników.
Audio
  • Piotr Naimski: utworzenie KOR było sporym zaskoczeniem dla władz PRL (W samo południe/Jedynka)
Piotr Naimski
Piotr NaimskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Komitet Obrony Robotników założyła grupa intelektualistów, by nieść pomoc prawną, finansową i lekarską uczestnikom czerwcowych wystąpień robotniczych 1976 roku, szczególnie w Radomiu i Ursusie.

Jak Piotr Naimski mówił na antenie radiowej Jedynki, powstanie Komitetu Obrony Robotników było wynikiem doraźnej konieczności. - Szukaliśmy po prostu możliwości praktycznego działania, oparcia się władzy komunistycznej - tłumaczył. Były opozycjonista, a obecnie parlamentarzysta PiS zaznaczył, że środowisko opozycyjne wokół KOR organizowało się już na kilka lat przed 1976 rokiem. 

Piotr Naimski przyznał, że oficjalne utworzenie Komitetu Obrony Robotników było sporym zaskoczeniem dla panującego w PRL reżimu komunistycznego. - Zdawaliśmy sobie sprawę, że bezpieka jest przygotowana na tropienie tajnych organizacji. I liczyliśmy na to, że poprzez jawne działanie zaskoczymy władze. Później okazało się, nawet z dokumentów dostępnych w naszych czasach, że rzeczywiście nam się udało - wspominał Naimski, dodając, że przecież pod oficjalnym apelem o utworzeniu komitetu podpisanych było 14 osób. - Naszą bronią było upublicznienie całego problemu (represji wobec robotników - przyp.red.) i ta jawność w sposób bezpośredni podważała komunistyczną władzę - mówił Piotr Naimski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Piotr Naimski (poseł PiS, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników)

Data emisji: 23.09.2016

Godzina emisji: 12.33

dad/ab


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Naimski: wspomnienia z Czerwca 1976 wracają

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 07:55
- One wracają także w sytuacji, gdy okazuje się, że jest wiele osób, które tę historię chciałoby wykrzywić, zafałszować, przedstawić inaczej. Wtedy tamte dni się przypominają - powiedział w radiowej Jedynce Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Działacze KOR wspominają działalność organizacji

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:58
Zbieranie relacji o represjach, orientowanie się w potrzebach i przekazywanie pomocy finansowej potrzebującym osobom - tak swoją pomoc dla robotników Ursusa i Radomia w 1976 r. wspominali w przeddzień 40. rocznicy powstania działacze Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń