"W Syrii ginie pięć tysięcy ludzi miesięcznie"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2016 13:33
- Ostatni rozejm był w lutym, wtedy po raz pierwszy liczba zabitych spadła wyraźnie, ale od marca wszystko powróciło do "normy" , tragiczny bilans wojny w Syrii wciąż rośnie - mówił w Jedynce politolog Adam Balcer.
Audio
  • Po ostatnich bombardowaniach mieszkańcy Aleppo nie mają dostępu do wody, cierpi prawie 2 miliony ludzi (Jedynka/W samo południe)
Bojownicy na ulicach Aleppo
Bojownicy na ulicach Aleppo Foto: PAP/Abaca

Ekspert WiseEuropa nie podziela entuzjazmu amerykańskiego sekretarza stanu, który wyraził zadowolenie z porozumienia z Rosją ws. Syrii, zawartego 9 września w Genewie. - Od dawna mamy do czynienia z użyciem takich rodzajów broni, które powodują śmierć wielu cywilów i z potwornym cynizmem ze strony Rosjan. Oni lub Syryjczycy najprawdopodobniej zbombardowali konwój ONZ i argumentem Rosjan było to, że doszło do pożaru i to jest przyczyna śmierci ludzi, którzy jechali tym konwojem - mówił Balcer.  

- Mamy do czynienia z przygotowaniami do ofensywy, które polegają na dywanowych nalotach z użyciem bomb kasetowych, które powodują duże straty wśród ludności cywilnej - stwierdził ekspert WiseEuropa. - Rosjanie w ogóle nie używają bomb inteligentnych powodujących dużo mniejsze straty, takich jak Amerykanie, bo są za drogie - dodał.   

W audycji poruszono również temat zatrudnienia byłej komisarz ds. konkurencji KE Neelie Kroes, która w trakcie pełnienia funkcji była jednocześnie dyrektorem jednej z firm na Bahamach. - Z śledztwa międzynarodowej grupy dziennikarzy wynika, że kiedy zaczynała w 2004 roku prace w KE była szefową firmy w raju podatkowym, o czy nie poinformowała - mówiła Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. Jej zdaniem w tym przypadku ewidentnie złamano unijne reguły.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Michał Żakowski

Goście: Adam Balcer (WiseEuropa), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 24.09.2016

Godzina emisji: 12.23

dcz/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mimo rozejmu w Syrii bomby nadal spadają

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 13:26
Mimo hucznie ogłaszanego, po rozmowach amerykańsko-rosyjskich, rozejmu w Syrii 12 września, Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka alarmuje, że bomb spada tyle, ile przed ogłoszeniem rozejmu. O sytuacji w Syrii mówił w audycji Świat w Południe Rafał Ciastoń, ekspert Fundacji Pułaskiego.
rozwiń zwiń