Erlends Calabuig: proces cyfryzacji radia to wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:17
- Rozwój nowych technologii obserwujemy od lat. Radio musi się do nich dostosować, nie może ich ignorować - mówi w radiowej Jedynce dyrektor generalny sieci Euranet Plus.
Audio
  • Erlends Calabuig o europejskiej strategii cyfryzacji radia (W samo południe/Jedynka)
Erlends Calabuig: proces cyfryzacji radia to wyzwanie

Co dalej z cyfryzacją radia w Polsce i Europie? W uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie ma pomóc Europejskie Forum Radiowe w Krakowie, na które Polskie Radio zaprosiło przedstawicieli rozgłośni publicznych z całego kontynentu, dziennikarzy, przedstawicieli świata politycznego i przemysłu samochodowego.

Erlends Calabuig mówi, że trwający od 20 lat proces cyfryzacji radia to wyzwanie, przed którym należy stanąć, ale też takie, które wiąże się z pewnymi problemami technologicznymi, społecznymi, organizacyjnymi oraz dotyczącymi samej treści.

- Z technologicznego punktu widzenia w przypadku emisji cyfrowej mamy lepszą jakość dźwięku, większy komfort słuchania. Zbieramy także doświadczenia na coraz większej grupie słuchaczy. To ważne, ale musi odbywać się w odpowiednim tempie - różnym dla poszczególnych krajów - zaznacza gość Jedynki. - Mówić, że radio cyfrowe wyprze radio analogowe w ciągu 5 najbliższych lat we wszystkich krajach Europy to zbyt daleko idące stwierdzenie - dodaje.

Erlends Calabuig podkreśla, że nowe technologie dają wiele znakomitych możliwości, ale kluczowa zawsze jest treść przekazywana odbiorcom.

Dyrektor generalny sieci Euranet Plus mówił także w audycji, które kraje europejskie poczyniły największe postępy pod względem cyfryzacji radia oraz jaką rolę odgrywa ona w budowaniu wspólnoty europejskiej i przybliżaniu Unii obywatelom.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Erlends Calabuig (dyrektor generalny sieci Euranet Plus)

Data emisji: 06.10.2016

Godzina emisji: 12.18

kh/pg

Czytaj także

Szefowie mediów z całej Europy w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 14:00
Na międzynarodową konferencję, którą zorganizowało Polskie Radio, przybyli przedstawiciele największych mediów publicznych w Europie, między innymi dyrektorzy BBC Hellen Boaden i Graham Ellis oraz dyrektor generalny Deutschlandradio Willi Steul.
rozwiń zwiń