Wybory w USA. Co zdecydowało o zwycięstwie Donalda Trumpa?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 13:08
- Zwycięstwo Donalda Trumpa jest demonstracją zmęczenia amerykańskich wyborców - mówiła w audycji "W samo południe" prof. Małgorzata Zachara z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Audio
  • Prof. Małgorzata Zachara o wyborach w USA (W samo południe/Jedynka)
45. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump
45. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald TrumpFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, a także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu demokratkę Hillary Clinton.

Serwis specjalny
serwis wybory w usa 1200
Wybory w USA

Małgorzata Zachara podkreśliła, że na Donalda Trumpa głos oddawały osoby, które nie do końca są zorientowane w realiach panujących na świecie. - To wyborcy z prowincji, którzy rozglądając się wokół nie widzą dowodów na to, że Ameryka jest supermocarstwem i pierwszą gospodarką świata - tłumaczyła amerykanistka.

Dodała, że Donald Trump swoją bezwzględną retorykę uczynił atrakcyjną dla tych wyborców, którzy zostali zapomniani. - Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że Ameryka jest krajem gigantycznych dysproporcji ekonomicznych, które wciąż się pogłębiają - zaznaczyła prof. Zachara.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Małgorzata Zachara (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ)

Data emisji: 9.11.2016

Godzina emisji: 12.20

mr/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Donald Trump prezydentem USA. Europa powinna się obawiać?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 09:29
Myślę, że to będzie prezydent dużo bardziej przewidywalny, niż dzisiaj niektórzy mu wróżą - powiedział w Jedynce Michał Karnowski z "wSieci" komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA, w których kandydat Republikanów Donald Trump zdecydowanie pokonał reprezentującą Demokratów Hillary Clinton.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy stanąć razem". Pierwsze przemówienie Donalda Trumpa po wygranej w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 11:57
Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, a także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wtorkowe wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu Demokratkę Hillary Clinton.
rozwiń zwiń