Ekonomistka: system podatkowy jest nieprzejrzysty i niesprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 13:30
- W Konstytucji Biznesu w jednym z punktów zapowiedziano uproszczenie systemu podatkowego. Jest też postulat przejrzystości systemu prawa. To byłoby dobrze – powiedziała Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Dodała, że obecny system jest uciążliwy np. dla małych i średnich biznesmenów.
Audio
  • Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Narodowej Rady Rozwoju o systemie podatkowym (Jedynka/W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Cały polski system podatkowy jest nieprzejrzysty, zachęcający do omijania obowiązków podatkowych i taki, że łatwo wpaść w pułapkę podatkową  - powiedziała Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Jedynce.

Ekonomistka dodała, że w zasadzki łapią się głównie mali i średni przedsiębiorcy. A do tego dochodzą jeszcze problemy z interpretacją podatkowych przepisów.

Specjalistka zaznaczyła, że nieprzejrzystość systemu prawa powoduje wzrost tzw. kosztów transakcyjnych, tzn. takich, których teoretycznie można byłoby uniknąć, jeśli prawo byłoby przejrzyste. Bo jeśli tak nie jest – pracodawcy muszą tracić czas na jego rozwikłanie albo wynająć pomoc prawną, by poradzić sobie z problemami  – podkreśliła ekspertka.

Pytana o uchwalenie nowej kwoty wolnej od podatku w ekspresowym tempie, powiedziała, że jeśli przepisy nie byłyby ogłoszone do końca listopada, nie mogłyby wejść w życie od stycznia 2017 r. Zaznaczyła, że oczywiście pośpiech nie sprzyja jakości - ale szybkie tempo nie jest wadą, jeśli wcześniej odbywają się odpowiednie prace przygotowawcze. Mówiła, że nie chodzi o to, czy coś się dzieje szybko, czy dobrze, ale jaka jest jakość rozwiązań.

Ekonomistka mówiła, że polski system podatkowy jest niesprawiedliwy. Więcej na ten temat w audycji Jedynki.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: Elżbieta Mączyńska-Ziemacka (SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 12.15

agkm/ab


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł. Bogaci ją stracą. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 23:11
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podwyższającą kwotę wolną od podatku. Poinformował o tym na Twitterze szef biura prasowego prezydenta, Marek Magierowski. Wieczorem ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejmowa komisja za podwyższeniem najniższych emerytur do 1 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 22:49
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała we wtorek przyjęcie projektu ustawy, który zakłada od 1 marca 2017 r. waloryzację najniższych emerytur i rent do 1 tys. zł.
rozwiń zwiń