Ekonomistka: system podatkowy jest nieprzejrzysty i niesprawiedliwy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 13:30
- W Konstytucji Biznesu w jednym z punktów zapowiedziano uproszczenie systemu podatkowego. Jest też postulat przejrzystości systemu prawa. To byłoby dobrze – powiedziała Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Dodała, że obecny system jest uciążliwy np. dla małych i średnich biznesmenów.
Audio
  • Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Narodowej Rady Rozwoju o systemie podatkowym (Jedynka/W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Cały polski system podatkowy jest nieprzejrzysty, zachęcający do omijania obowiązków podatkowych i taki, że łatwo wpaść w pułapkę podatkową  - powiedziała Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Jedynce.

Ekonomistka dodała, że w zasadzki łapią się głównie mali i średni przedsiębiorcy. A do tego dochodzą jeszcze problemy z interpretacją podatkowych przepisów.

Specjalistka zaznaczyła, że nieprzejrzystość systemu prawa powoduje wzrost tzw. kosztów transakcyjnych, tzn. takich, których teoretycznie można byłoby uniknąć, jeśli prawo byłoby przejrzyste. Bo jeśli tak nie jest – pracodawcy muszą tracić czas na jego rozwikłanie albo wynająć pomoc prawną, by poradzić sobie z problemami  – podkreśliła ekspertka.

Pytana o uchwalenie nowej kwoty wolnej od podatku w ekspresowym tempie, powiedziała, że jeśli przepisy nie byłyby ogłoszone do końca listopada, nie mogłyby wejść w życie od stycznia 2017 r. Zaznaczyła, że oczywiście pośpiech nie sprzyja jakości - ale szybkie tempo nie jest wadą, jeśli wcześniej odbywają się odpowiednie prace przygotowawcze. Mówiła, że nie chodzi o to, czy coś się dzieje szybko, czy dobrze, ale jaka jest jakość rozwiązań.

Ekonomistka mówiła, że polski system podatkowy jest niesprawiedliwy. Więcej na ten temat w audycji Jedynki.

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wojciech Dąbrowski

Gość: Elżbieta Mączyńska-Ziemacka (SGH, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, członek Narodowej Rady Rozwoju)

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 12.15

agkm/ab


 

Czytaj także

Kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł. Bogaci ją stracą. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 23:11
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę podwyższającą kwotę wolną od podatku. Poinformował o tym na Twitterze szef biura prasowego prezydenta, Marek Magierowski. Wieczorem ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejmowa komisja za podwyższeniem najniższych emerytur do 1 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 22:49
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zarekomendowała we wtorek przyjęcie projektu ustawy, który zakłada od 1 marca 2017 r. waloryzację najniższych emerytur i rent do 1 tys. zł.
rozwiń zwiń