Podatek liniowy możliwy w 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 13:27
Podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najuboższych wpisuje się nie tylko w działanie ekonomiczne, ale też prospołeczne - mówił goszcząc w radiowej Jedynce doradca prezydenta do spraw ekonomicznych dr Marek Dietl. Jak dodawał, jest to swoisty precedens wśród krajów Europy.
Audio
  • Podniesienie kwoty wolnej od podatku dla najuboższych wpisuje się nie tylko w działanie ekonomiczne, ale też prospołeczne - mówił goszcząc w radiowej Jedynce doradca prezydenta do spraw ekonomicznych dr Marek Dietl (W samo południe/Jedynka)
Dr Marek Dietl
Dr Marek DietlFoto: PR/Wojciech Kusiński

Jak mówił dr Marek Dietl, w Polsce tzw. progresja podatkowa będzie wzrastać. - Czyli ci, którzy mało zarabiają, będą płacić niskie podatki, a ci, którzy więcej zarabiają, będą płacić większe podatki - mówił ekonomista. - Paradoks polskiego systemu (podatkowego) polega na tym, że bardzo mała cześć społeczeństwa korzysta z kwoty wolnej, a potem drastycznie te obciążenia rosną wraz ze wzrostem dochodu, po czym powyżej 30-krotności średniej krajowej spadają - mówił Dietl określają ten system mianem "garbu". - No i ten garb trzeba oczywiście zlikwidować - zaznaczał.

Zapytany o to, czy w perspektywie najbliższych lat możliwe jest wprowadzenie jednolitego podatku, dr Marek Dietl powiedział, że jest to jak najbardziej możliwe. - Ja wierzę, że tak i mam nadzieję, że w perspektywie stycznia rozpoczną się prace tworzące interfejsy, czyli sposoby wymiany danych pomiędzy poszczególnymi instytucjami - mówił specjalista, zaznaczając, że to właśnie system zarządzający jest kluczowy w rozpoczęciu prac nad jednolitym podatkiem.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wincenty Pipka

Gość: Dr Marek Dietl (doradca prezydenta ds. ekonomicznych)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 12.19

dad/mg

Zobacz więcej na temat: POLSKA kwota wolna od podatku
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwota wolna od podatku. "Potrzeba doszlifowania"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2016 09:16
Goście audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce - publicyści Grzegorz Sroczyński i Tomasz Sakiewicz - nie są do końca zadowoleni z zapisów tzw. ustawy o kwocie wolnej od podatku. Liczą, że ta kwestia ulegnie jeszcze zmianie.
rozwiń zwiń