X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jan Kozłowski i jego teoria warta polskiego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 14:09
W czwartek (8.12) na uroczystej gali wręczone zostaną nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2016. Jednym z laureatów, za teorię wyjaśniającą różnorodność strategii życiowych organizmów jako efektu optymalnej alokacji zasobów, będzie ekolog ewolucyjny prof. Jan Kozłowski.
Audio
  • Prof. Jan Kozłowski o teorii, za którą otrzymał nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2016 (W samo południe/Jedynka)
Ptasie pisklaki
Ptasie pisklakiFoto: Pixabay.com/JanvanOosthuizen

- Moja teoria jest oparta na bardzo prostych zasadach. Wszystkie organizmy są ograniczone zasobami, albo przez to, że jest ich mało w środowisku, albo przez to, że z powodu swojej fizjologii nie są w stanie więcej tych zasobów przyswoić. Problem polega na tym, że wszystkie organizmy są śmiertelne, a ewolucyjne trwanie polega na przekazywaniu genów, czyli produkowaniu potomstwa. Cała trudność polega na tym, żeby wyjaśnić, dlaczego w tak różny sposób organizmy maksymalizują oczekiwaną w ciągu życia średnią liczbę potomstwa. Mnie udało się dowieść, że zależy to przede wszystkim od tego, jakie są szanse przeżycia danego osobnika - tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Jaki związek z teorią prof. Jana Kozłowskiego ma fakt, że ryby występujące w morzach i oceanach osiągają coraz mniejsze rozmiary, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Przygotował: Henryk Szrubarz

Gość: prof. Jan Kozłowski (Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 12.27

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zespół, który bada tajemnice mikro- i nanoświatów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 15:25
- Moją ambicją było stworzenie środowiska badawczego - mówi prof. Teodor Gotszalk, laureat programów TEAM i MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak chce zrewolucjonizować pracę meteorologów

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:57
Mimo rozwoju nauki, długoterminowe prognozy pogody są wciąż poza zasięgiem służb meteorologicznych. Już niedługo może się to zmienić dzięki młodemu polskiemu badaczowi.
rozwiń zwiń