Eksperci: Włochy to ostrzeżenie, a UE wciąż zaklina rzeczywistość, że będzie dobrze

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 13:45
Przegrana premiera Włoch wzmacnia populistów w Europie. Jeszcze miesiąc temu nie była pewna. To zachęta dla populistów, by nabrali wiatru w żagle – tak eksperci oceniają sytuację po referendum we Włoszech. Problemem jest też system bankowy Włoch, gospodarka tego kraju - opowiadała Beata Płomecka.
Audio
  • Przyszłość Europy; głośne pożegnanie polityk i aktorki w Indiach (Świat w samo południe/Jedynka)
Włoski premier Matteo Renzi
Włoski premier Matteo RenziFoto: PAP/EPA/MAURIZIO DEGL' INNOCENTI

W pierwszych komentarzach po przegranym referendum i dymisji włoskiego premiera Matteo Renziego, smutek mieszał się z obawami i zaklinaniem rzeczywistości, że wszystko będzie dobrze – powiedziała Beata Płomecka w Jedynce.

Jak relacjonowała, przywódcy państw UE artykułowali zaniepokojenie w związku z rosnącą siłą populizmu, przyszłością europejskiego sektora bankowego, perspektywami UE, stabilnością sytuacji.

Jeśli chodzi wymiar ekonomiczny, to komisarz UE ds. ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici zapewniał, że teraz sytuacja jest lepsza niż parę lat temu, bo przecież jest unia bankowa, euroland jest lepiej przygotowany niż wcześniej - bo gdy wtedy zaczęły się problemy z Grecją, to parę lat potem pojawiły się też kłopoty we Włoszech i Hiszpanii.

Eksperci nie są jednak pewni, co z tego wyniknie – wskazują, że należało rozwiązać problemy banków we Włoszech, nie wiadomo, co będzie teraz - mówiła Beata Płomecka. Zaznaczyła, że włoski system bankowy jest w zapaści – powodem są niespłacone kredyty wartości 360 mld euro, włoskie banki zgadzały się na ich udzielanie, bez sprawdzenia, czy są możliwe do spłacenia.  Dziennikarka tłumaczyła, że toksyczne pożyczki to 20 procent, chwieje się trzeci co do wielkości bank - Banco Monte dei Paschi – a Europejski Bank Centralny na razie nie zgodził się na przedłużenie terminu, w którym bank ma zostać dokapitalizowany.

Przy tym, jak przypomniała Beata Płomecka, zadłużenie Włoch wynosi ponad 130 procent PKB. Zacytowała ekspertkę Adrianę Cerretelli: Włochy są zbyt duże, by upaść, ale i zbyt duże, by je uratować.

Beata Płomecka zaznaczyła, że włoskie społeczeństwo biednieje, co umacnia populistów. - Obawiamy się, bo ci, którzy namawiali do głosowania przeciw Renziemu, są też przeciw UE – dlatego budzi to obawy.

Ekspertka Adriana Cerretelli mówiła Beacie Płomeckiej, że przegrana Renziego miesiące temu nie była pewna- ale gdy nastąpiła, wzmacnia populizm. Populiści w Europie myślą, że mogą wygrać, choć początkowo nie widać było na to szans. Jej zdaniem taka sytuacja może powtórzyć się we Francji, a tam, jak zaznacza ekspertka – groźna jest Marine Le Pen, która w jej ocenie potrafi doskonale rozmawiać z ludźmi, inaczej niż Beppe Grillo, założyciel populistycznego i eurosceptycznego włoskiego Ruchu 5 Gwiazd.

W programie również o tym, kim była i z czego zasłynęła Jayalalitha Jayaram, indyjska aktorka i polityk.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jarosław Kociszewski

Goście: Beata Płomecka, Krzysztof Renik

Data emisji: 10.12.2016

Godzina emisji: 12.27

agkm/ab

Czytaj także

Niepokój o kondycję strefy euro. Świat komentuje wyniki włoskiego referendum

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 14:57
Odrzucenie proponowanych przez rząd w Rzymie zmian i dymisja premiera Włoch Matteo Renziego wywołały obawy co do stabilności włoskiego systemu bankowego i całej strefy euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoski senat przyjął budżet na 2017 rok. To był wymóg prezydenta, aby Renzi mógł odejść

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 16:02
Włoski Senat zaaprobował ustawę budżetową na przyszły rok. Był to jeden z warunków, dla których prezydent Sergio Mattarella "zamroził" w poniedziałek dymisję Matteo Renziego. Premier zdecydował się odejść po porażce w niedzielnym referendum konstytucyjnym.
rozwiń zwiń