X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

János Tischler: dopiero od połowy lat 90. przyjaźń polsko-węgierska odrodziła się

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 12:55
- Pewien impas w relacjach polsko-węgierskich był w latach 80., kiedy na Węgrzech ówczesna komunistyczna władza zaczerniła wizerunek Polaka z powodu powstania "Solidarności". Wmawiano Węgrom, że Polacy są leniwi, nie chcą pracować, strajkują, żeby strajkować - mówił na antenie radiowej Jedynki János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.
Audio
  • Przyjaźń polsko-węgierska zaczęła się odradzać w połowie lat 90. XX wieku (Jedynka/W samo południe)
60. rocznica Rewolucji Węgierskiej. Obchody w Budapeszcie
60. rocznica Rewolucji Węgierskiej. Obchody w BudapeszcieFoto: prezydent.pl

Kończący się rok 2016 jest Rokiem Solidarności polsko-węgierskiej oraz Rokiem Kultury Węgierskiej w Polsce. Wyraźnie widać serdeczności w relacjach władz państwowych. Prowadzący spytał gości, czy Węgrzy lubią Polaków na poziomie obywatelskim.   

- Możemy powiedzieć że był pewien impas w latach 80., kiedy na Węgrzech ówczesna komunistyczna władza zaczerniła wizerunek Polaka z powodu powstania Solidarności. Wmawiano Węgrom, żeby uważali, że Polacy są leniwi, nie chcą pracować, strajkują, żeby strajkować. I niestety ta propaganda poskutkowała na kilkanaście lat. Dopiero od połowy lat 90. ta idea przyjaźni polsko-węgierskiej zaczęła się odradzać - mówił dyrektor Tischler.

Poruszono również temat inicjatywy roku Kultury Węgierskiej w Polsce. - Chcieliśmy się odwołać do tradycji tej pięknej przyjaźni, ale pokazać również że Węgry są bardzo kolorowe, od literatury, poprzez sztukę, tańce, pokazać wszystko co najlepsze w węgierskiej kulturze - tłumaczył Gaspar Kerestesz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: János Tischler (dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury), Gáspár Keresztes (wicedyrektor WIK)

Data emisji: 12.12.201

Godzina emisji: 12.16

dcz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bunt 1956 roku. Wojna wolnych Węgrów z Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:00
– Dlaczego 23 października 1956 r. wybuchło powstanie? Czynników było wiele, ale najważniejszy był wpływ tego, co stało się w Polsce – mówił węgierski historyk Janos Tischler.
rozwiń zwiń