János Tischler: dopiero od połowy lat 90. przyjaźń polsko-węgierska odrodziła się

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2016 12:55
- Pewien impas w relacjach polsko-węgierskich był w latach 80., kiedy na Węgrzech ówczesna komunistyczna władza zaczerniła wizerunek Polaka z powodu powstania "Solidarności". Wmawiano Węgrom, że Polacy są leniwi, nie chcą pracować, strajkują, żeby strajkować - mówił na antenie radiowej Jedynki János Tischler, dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.
Audio
  • Przyjaźń polsko-węgierska zaczęła się odradzać w połowie lat 90. XX wieku (Jedynka/W samo południe)
60. rocznica Rewolucji Węgierskiej. Obchody w Budapeszcie
60. rocznica Rewolucji Węgierskiej. Obchody w BudapeszcieFoto: prezydent.pl

Kończący się rok 2016 jest Rokiem Solidarności polsko-węgierskiej oraz Rokiem Kultury Węgierskiej w Polsce. Wyraźnie widać serdeczności w relacjach władz państwowych. Prowadzący spytał gości, czy Węgrzy lubią Polaków na poziomie obywatelskim.   

- Możemy powiedzieć że był pewien impas w latach 80., kiedy na Węgrzech ówczesna komunistyczna władza zaczerniła wizerunek Polaka z powodu powstania Solidarności. Wmawiano Węgrom, żeby uważali, że Polacy są leniwi, nie chcą pracować, strajkują, żeby strajkować. I niestety ta propaganda poskutkowała na kilkanaście lat. Dopiero od połowy lat 90. ta idea przyjaźni polsko-węgierskiej zaczęła się odradzać - mówił dyrektor Tischler.

Poruszono również temat inicjatywy roku Kultury Węgierskiej w Polsce. - Chcieliśmy się odwołać do tradycji tej pięknej przyjaźni, ale pokazać również że Węgry są bardzo kolorowe, od literatury, poprzez sztukę, tańce, pokazać wszystko co najlepsze w węgierskiej kulturze - tłumaczył Gaspar Kerestesz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.  

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: János Tischler (dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury), Gáspár Keresztes (wicedyrektor WIK)

Data emisji: 12.12.201

Godzina emisji: 12.16

dcz/ab

Czytaj także

Bunt 1956 roku. Wojna wolnych Węgrów z Sowietami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 13:00
– Dlaczego 23 października 1956 r. wybuchło powstanie? Czynników było wiele, ale najważniejszy był wpływ tego, co stało się w Polsce – mówił węgierski historyk Janos Tischler.
rozwiń zwiń