Historyk: stan wojenny uczy, że własne państwo to dar

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 13:31
Ci, którzy się nie poddali reżimowi, mają komfort psychiczny i moralny. Ci drudzy nie zamierzają się być może zmierzyć ze słabością, życiorysem, ale są do odzyskania - stwierdził Jan Żaryn, senator PiS. Jak zaznaczył, nie chodzi mu o sędziów, prokuratorów, osoby, które w zakładach pracy niszczyły ludzi za sympatie do "Solidarności".
Audio
  • Senator Jan Żaryn (PiS) o stanie wojennym (Jedynka/W samo południe)
Jan Żaryn
Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

SERWIS SPECJALNY
Stan-wojenny-IPN-1200.jpg
STAN WOJENNY

35 lat temu 13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły stan wojenny w Polsce.

Rano 13 grudnia 1981 roku przestały działać telefony. W telewizji emitowano przemówienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym ogłosił przejęcie władzy w kraju przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego. Zaostrzono cenzurę. Tysiące osób zostalo internowanych. Zaczęły się represje.

O realiach tego czasu opowiadał w Jedynce historyk Jan Żaryn, senator PiS. - Powinniśmy mieć szacunek do tych, którzy wówczas cierpieli - powiedział.

Według niego stan wojenny może nauczyć następne pokolenia pokory. Według niego młodzi powinni zrozumieć tamten czas, dostrzec jak wielu Polaków zostało dotkniętych przez reżim, jak ważne jest własne państwo. Dodał, że to dar, gdyż mieszkamy w rejonie świata, w którym realia geopolityczne są trudne.

Więcej w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jan Żaryn, senator PiS

Data emisji: 14.12.2016

Godzina emisji: 12.13

agkm/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezes IPN wręczył odznaczenia dla opozycjonistów z lat PRL

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 18:56
Działacze opozycji antykomunistycznej: Alfred Znamierowski, Joanna Łukasiewicz-Wyrwich i Mirosław Wyrwich otrzymali Ordery Odrodzenia Polski we wtorek w Warszawie. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy aktu dekoracji dokonał prezes IPN Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń