Wojna w Syrii. "To Rosja podbija kolejne państwo"

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 13:13
Assad jest marionetką w rękach Rosji, która zajmuje kolejne państwa albo bezpośrednio, albo wykorzystując lokalnego dyktatora – mówi w audycji "W samo południe" Samer Masri - prezes zarządu Fundacji Wolna Syria.
Audio
  • Syria - bliskowschodni kocioł (Jedynka/W samo południe)
Samer Masri
Samer Masri Foto: Wojciech Kusiński/PR

Samer Masri uważa, że świat nie zna faktów dotyczących sytuacji w Syrii, bo poznaje tylko wypaczony obraz przedstawiany przez rosyjską propagandę.

Masri obala więc niektóre mity m.in. ten dotyczący Państwa Islamskiego. - Każde dziecko w Syrii wie, że to reżim Assada stworzył IS – mówi gość Jedynki.

Masri twierdzi, że Państwo Islamskie powstało w Iraku po obaleniu Saddama Husajna i tworzą go członkowie partii BAAS, tej samej, do której należy Assad. Gdy wybuchła wojna w Syrii, przyjechali do tego kraju na zaproszenie rządu. Reżim wypuścił też z więzień islamistów, i te dwa nurty zbudowały Państwo Islamskie – dodaje prezes zarządu Fundacji Wolna Syria.

Masri mówi, Assad oddał islamistom magazyny z bronią oraz pola naftowe, żeby mogli finansować swoją działalność.

Prezydent Syrii wybrał współpracę z IS po to, by islamiści odbijali tereny znajdujące się w rękach opozycji. Specjaliści przewidują jednak, że niedługo Assad może zacząć zwalczać IS, a wtedy konflikt w Syrii wejdzie w nową fazę – podsumowuje gość Jedynki.   

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wincenty Pipka

Gość: Samer Masri (prezes zarządu Fundacji Wolna Syria)

Data emisji: 16.12.2016

Godzina emisji: 12.19

iz/ab

Czytaj także

ONZ: Rosja zapowiada, że ewakuacja Aleppo będzie szybka i pokojowa

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 16:27
Rosja zadeklarowała na spotkaniu grupy roboczej ONZ ds. pomocy humanitarnej, że ewakuacja mieszkańców Aleppo będzie szybka i pokojowa - powiedział szef tej grupy Jan Egeland. Do nadzorowania ewakuacji włączył się Turecki Czerwony Półksiężyc.
rozwiń zwiń