Czy sędziowe TK zostali wybrani zgodnie z konstytucją?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 14:53
Wypowiedzi, które kwestionują prawidłowość wyboru sędziów TK są zdumiewające - powiedział w Jedynce prof. Kamil Zaradkiewicz, odnosząc się do słów prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".
Audio
  • Kamil Zaradkiewicz o respektowaniu wyroków Trybunału Konstytucyjnego (Jedynka/W samo południe)
Kamil Zaradkiewicz
Kamil ZaradkiewiczFoto: W.Kusiński/PR

Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia, oświadczył, że "w swojej pracy będzie ignorować te wyroki TK, które zostaną wydane w składzie sprzecznym z ustawą zasadniczą". Przedstawiciele środowiska tłumaczą, że nie mogą przejść do porządku dziennego nad tym, że nowa prezes dopuściła do orzekania trzech sędziów, których status jest dyskusyjny. Chodzi o Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego oraz Mariusza Muszyńskiego.

- Zarzuty, jakoby sędziowie byli niezgodnie z konstytucją wybrani, są gołosłowne - powiedział Kamil Zaradkiewicz. Podkreślił, że ci, którzy się tak wypowiadają bliżej nie argumentują swojego stanowiska. Dodał, że w przypadku sędziów jest to szczególnie karygodne.

Gość Jedynki wskazał też, że żaden organ władzy publicznej, tym bardziej sędziowie jako urzędnicy państwowi, nie mają kompetencji do rozstrzygania o prawidłowości powołania sędziów. 

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że sędziom, którzy nie podporządkują się wyrokom Trybunału Konstytucyjnego grozi odpowiedzialność dyscyplinarna. Jakie dokładnie mogą to być konsekwencje? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji poruszono też wątek kolejnych uwag Komisji Europejskiej ws. TK. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wincenty Pipka

Gość: prof. Kamil Zaradkiewicz 

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 12.16

fc/ab

Czytaj także

Prof. Kamil Zaradkiewicz o sporze wokół TK: sędziemu wolno znacznie mniej

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 09:03
Działania prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzeja Rzeplińskiego, krytykowane są przez jego przeciwników. Prokuratura sprawdza czy przekroczył swoje uprawnienia. Do sporu wokół TK odniósł się w Polskim Radiu 24 były dyrektor zespołu orzecznictwa w TK, prof. Kamil Zaradkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamil Zaradkiewicz: wzywam wszystkich, by zakończyć spór wokół TK

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2016 08:46
Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK. Dotyczy ona przedstawienia prezydentowi kandydatów na prezesa Trybunału. Dokument zawiera dwa nazwiska: sędzi Julii Przyłębskiej oraz sędziego Mariusza Muszyńskiego. – Próbuje się przedstawić nowych sędziów jako osoby uwikłane i zależne od PiS, podczas gdy dotychczasowi byli bezstronni, apolityczni. To wizerunek nieprawdziwy – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Kamil Zaradkiewicz, prawnik, były dyrektor Biura Orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń