Apel RKW. "Potrzeba ogólnopolskiej dyskusji"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2016 13:44
- Kultura polityczna Polski wymaga, by podjąć dyskusję o fundamencie ustroju, czyli wyborach – mówi w audycji "W samo południe" Marcin Dybowski z RKW. Do kancelarii prezydenta wpłynął "List do Rządzących Polską" podpisany przez Ruch.
Audio
  • Czy konieczne są zmiany w polskim systemie wyborczym (Jedynka/W samo południe)
Marcin Dybowski
Marcin DybowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Nie po raz pierwszy, jako stowarzyszenie, wyrażamy swoje stanowisko w sprawie ordynacji wyborczej – wyjaśnia Marcin Dybowski. Przypomina, że Andrzej Duda sam twierdził, że wybory z 2014 roku były sfałszowane. – Nie jest to wypowiedź "zwykłego Kowalskiego", ale mówi to głowa państwa, czyli ktoś, kto dysponuje wiedzą i dokumentami, i nie rzuca słów na wiatr – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Dybowski dodaje, że "bardzo potrzebne jest zajęcie się na nowo ordynacją wyborczą, żeby odrzucić to, co jest dziedzictwem dziesięcioleci komunizmu". Jego zdaniem, system wyborczy po okrągłym stole sięga czasów komunistycznych, bo zmieniły się tylko niektóre procedury, "a to tylko kosmetyka".

Przedstawiciel RKW jest przekonany, że Polsce potrzeba innego podejścia do samego procesu wyborczego. Według Dybowskiego, potrzebne jest wyjęcie tego procesu z podległości władzom samorządowym i państwowym. – Powinny powstać ciała tworzone przez same komitety wyborcze, zainteresowane prawidłowym przebiegiem głosowania, ale to na obywatelach i pomiędzy obywatelami powinna być rozgrywana kwestia kontroli – mówi Marcin Dybowski.

Ruch Kontroli Wyborów- Ruch Kontroli Władzy podkreśla w "Liście do Rządzących Polską", że reforma systemu wyborczego jest jednym z najpilniejszych zadań rządu i większości parlamentarnej.  

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadził: Wincenty Pipka

Gość: Marcin Dybowski (Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy)

Data emisji: 29.12.2016

Godzina emisji: 12.12

iz

Czytaj także

Konfrontacje Idei: ordynacja wyborcza, klucz do systemu demokratycznego

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 18:21
Udział w życiu publicznym to podstawa demokracji. Dlaczego nie chcemy brać udziału w wyborach i ponosić odpowiedzialności za decyzje?
rozwiń zwiń