Wiceminister zdrowia: od dziś zmiany w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 13:24
- To nie do końca jest tak, że z usług lekarza POZ będą mogły korzystać osoby nieubezpieczone - mówi w audycji "W samo południe" Piotr Warczyński.
Audio
  • Piotr Warczyński o zmianach w dostępie do POZ (W samo południe/Jedynka)
Piotr Warczyński
Piotr WarczyńskiFoto: PAP/Leszek Szymański

12 stycznia 2017 roku weszły w życie zmiany, które ułatwią dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej pacjentom, którzy posiadają prawo do świadczeń, chociaż system eWUŚ tego nie potwierdza oraz pacjentom, którzy – mimo że posiadają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego – nie zostali do niego zgłoszeni.

- Chodzi o osoby, które z różnych przyczyn są wskazywane przez elektroniczny system weryfikacji uprawnień jako nieubezpieczone, a w rzeczywistości są ubezpieczone, bo przepływ informacji był zły albo dokonali tego ubezpieczenia stosunkowo niedawno - tłumaczy wiceminister zdrowia.

Gość Jedynki dodaje, że druga kategoria to wszyscy ci, którzy są nieubezpieczeni, ale potencjalnie mają prawo do ubezpieczenia. - Dotyczy to na przykład studentów lub dzieci, których rodzice nie wypełnili tego obowiązku i nie zgłosili ich do ubezpieczenia - podkreśla.

Piotr Warczyński tłumaczył także co to znaczy, że zgodnie ze zmianami, które planuje wprowadzić Ministerstwo Zdrowia, wszystkie szpitale i podmioty lecznicze będą miały obowiązek leczenia bólu. Mówił też, jakie kroki podjęło Ministerstwo Zdrowia, by Polska przestała być na szarym końcu krajów unijnych, jeśli chodzi o finansowanie opieki zdrowotnej. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wincenty Pipka

Gość: Piotr Warczyński (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 12.01.2016

Godzina emisji: 12.13

kh/ab


Czytaj także

Konstanty Radziwiłł o ubezpieczeniu zdrowotnym: nikogo nie będziemy ścigać

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 09:15
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział w "Salonie politycznym Trójki", że osoby, które nie są pewne, czy są ubezpieczone, nie powinny obawiać się kosztów związanych z ewentualnym leczeniem.
rozwiń zwiń