X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ogólnopolski Dzień Transplantacji. "Nie ma alternatywy wobec życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:40
- Transplantologia jest i pozostanie pewną kwintesencją medycyny, dotyczy chorych najtrudniejszych - mówił w radiowej Jedynce prof. Marian Zembala w przypadający 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Jest on obchodzony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce w 1966 roku.
Audio
  • Prof. Marian Zembala o transplantologii w Polsce (Jedynka/W samo południe)
Minister zdrowia Marian Zembala
Minister zdrowia Marian ZembalaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marian Zembala poinformował, że 2016 był rokiem wyraźnego postępu, jeśli chodzi o liczbę uratowanych dzięki przeszczepom. Wyliczył, że 978 osób dostało nową nerkę od zmarłych dawców, 38 osób dostało nerki i trzustki, 317 dorosłych i dzieci otrzymało nową wątrobę. Przeszczepiono również 35 płuc i po raz pierwszy udało się przekroczyć poziom 100 przeszczepów serca (101). 

- My, lekarze marzymy, żeby uratować więcej chorych. Nie ma alternatywy wobec życia - podkreślił profesor. Dodał, że na każde wydarzenie trzeba patrzeć z pokorą i pragmatyzmem. Zwrócił uwagę, że aby można było uratować kogoś dzięki transplantacji, ktoś inny najpierw ginie. 

Gość Jedynki zauważył, że skuteczność przeszczepu w dużej mierze zależy od zachowania samego chorego. - Zdumiewa nas to, że ludzie po przeszczepie mają podwójną energię, żeby głosić życzliwość i wsparcie dla innych - powiedział Marian Zembala. Przyznał jednak, że niewielki odsetek marnuje otrzymaną szansę i wraca do starych nałogów i niezdrowych zachowań. 

Profesor przypomniał też słowa Jana Pawła II o transplantologii. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: prof. Marian Zembala (szef Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, były minister zdrowia, poseł PO)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 12.18

fc/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeszczepy bez tajemnic. "Jest coraz więcej metod leczenia"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 01:31
- Biorąc pod uwagę liczbę dawców szpiku, to jesteśmy światowym mocarstwem. Ponad tysiąc osób rocznie oddaje komórki dla biorców - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog.
rozwiń zwiń