Ogólnopolski Dzień Transplantacji. "Nie ma alternatywy wobec życia"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 13:40
- Transplantologia jest i pozostanie pewną kwintesencją medycyny, dotyczy chorych najtrudniejszych - mówił w radiowej Jedynce prof. Marian Zembala w przypadający 26 stycznia Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Jest on obchodzony w rocznicę pierwszego udanego przeszczepu nerki w Polsce w 1966 roku.
Audio
  • Prof. Marian Zembala o transplantologii w Polsce (Jedynka/W samo południe)
Marian Zembala
Marian ZembalaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marian Zembala poinformował, że 2016 był rokiem wyraźnego postępu, jeśli chodzi o liczbę uratowanych dzięki przeszczepom. Wyliczył, że 978 osób dostało nową nerkę od zmarłych dawców, 38 osób dostało nerki i trzustki, 317 dorosłych i dzieci otrzymało nową wątrobę. Przeszczepiono również 35 płuc i po raz pierwszy udało się przekroczyć poziom 100 przeszczepów serca (101). 

- My, lekarze marzymy, żeby uratować więcej chorych. Nie ma alternatywy wobec życia - podkreślił profesor. Dodał, że na każde wydarzenie trzeba patrzeć z pokorą i pragmatyzmem. Zwrócił uwagę, że aby można było uratować kogoś dzięki transplantacji, ktoś inny najpierw ginie. 

Gość Jedynki zauważył, że skuteczność przeszczepu w dużej mierze zależy od zachowania samego chorego. - Zdumiewa nas to, że ludzie po przeszczepie mają podwójną energię, żeby głosić życzliwość i wsparcie dla innych - powiedział Marian Zembala. Przyznał jednak, że niewielki odsetek marnuje otrzymaną szansę i wraca do starych nałogów i niezdrowych zachowań. 

Profesor przypomniał też słowa Jana Pawła II o transplantologii. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: prof. Marian Zembala (szef Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, były minister zdrowia, poseł PO)

Data emisji: 26.01.2016

Godzina emisji: 12.18

fc/pg

Czytaj także

Przeszczepy bez tajemnic. "Jest coraz więcej metod leczenia"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 01:31
- Biorąc pod uwagę liczbę dawców szpiku, to jesteśmy światowym mocarstwem. Ponad tysiąc osób rocznie oddaje komórki dla biorców - mówi prof. Wiesław Jędrzejczak, hematolog.
rozwiń zwiń