Wiceszef GIS: jesteśmy w szczycie narastania epidemii grypy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 13:42
To nie jest jeszcze ostatnie słowo ze strony grypy - ostrzegł w audycji "W samo południe" Grzegorz Hudzik, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.
Audio
  • Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Grzegorz Hudzik o epidemii grypy (Jedynka/W samo południe)
Grzegorz Hudzik
Grzegorz HudzikFoto: W.Kusiński/PR

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed falą zachorowań na grypę. W ostatnim tygodniu stycznia odnotowano ponad 200 tys. zachorowań, a szpitale prewencyjnie wprowadzają zakazy odwiedzin. Najgorsze jest za nami, czy dopiero nadejdzie?

- Dane epidemiologiczne nieubłaganie wskazują na to, że jesteśmy w szczycie narastania epidemii - powiedział Grzegorz Hudzik i dodał, że we wszystkich województwach tendencje są wzrostowe. 

Gość Jedynki wskazał, że wirusom grypy sprzyja zmienność temperatury, która negatywnie odbija się na naszej śluzówce w nosie, jamie ustnej i gardle. Zaznaczył, że sami też popełniamy błędy, nie dostosowując ubioru do warunków.

Hudzik podkreślił, że grypę bardzo łatwo złapać w autobusie, w którym kichnie chory, w skutek czego nawet połowa pasażerów może zostać zarażona. Dlatego ważne jest, aby zakrywać usta przy kichaniu lub kaszlu. - Jeżeli mamy objawy wskazujące na infekcję, zostańmy w domu. Bez nas świat nie zawali się na pewno, praca będzie w dalszym ciągu realizowana - zaapelował. 

Ilu Polaków szczepi się przeciwko grypie? Do jakich powikłań może doprowadzić grypa?  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wincenty Pipka

Gość: Grzegorz Hudzik (zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego)

Data emisji: 30.01.2016

Godzina emisji: 12.17

fc/gs

Czytaj także

Polscy naukowcy w europejskim projekcie dotyczącym badań nad grypą w przypadku epidemii

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2016 09:52
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wspólnie z lekarzami rodzinnymi, uczestniczą w europejskim projekcie "PREPARE", który ma m.in. ułatwić badania nad grypą w przypadku pojawienia się epidemii i pomóc w opracowaniu zasad postępowania z tą infekcją.
rozwiń zwiń