IPN potwierdza: Lech Wałęsa to TW "Bolek". "Sprawa jest zamknięta"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 13:06
- Przedstawione właśnie informacje ws. współpracy Lecha Wałęsy z SB, to tylko potwierdzenie tego, co historycy wiedzieli od wielu lat – mówi w radiowej Jedynce dr Grzegorz Majchrzak z IPN.
Audio
  • Co kryje teczka tajnego współpracownika SB "Bolka"? (Jedynka/W samo południe)
Lech Wałęsa
Lech WałęsaFoto: PAP/Radek Pietruszka

Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej ekspertyza teczki "TW Bolka" znaleziona w domu gen. Czesława Kiszczaka potwierdza współpracę Lecha Wałęsy z SB. Opinię przygotował Instytut Ekspertyz Sądowych imienia Jana Sehna w Krakowie. Według biegłych, pismo "Bolka" jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy.

IPN o ekspertyzie ws. teczki TW "Bolka"
ipn.jpg

Zdaniem Grzegorza Majchrzaka, przedstawione informacje w szerszym odbiorze niczego nie zmienią. – Dla niektórych Lech Wałęsa tak jak był św. Jerzym walczącym ze smokiem, tak nim pozostanie, a dla tych, którzy uważają, że Wałęsa to wyłącznie TW "Bolek", tym "Bolkiem" pozostanie – mówi gość audycji "W samo południe".

Jednocześnie Majchrzak zauważa, że Lech Wałęsa nie chce przyznać się do współpracy, bo "walczy o swoje życie, o swoją biografię". Historyk zauważa, że kwestia współpracy z SB byłego przewodniczącego "Solidarności" nie ma większego znaczenia dla historii Polski, ale ma wielką wagę dla biografii Lecha Wałęsy i niego samego. - Przypuszczam, że działa tu mechanizm wyparcia i Lech Wałęsa sam uwierzył, że nie był tajnym współpracownikiem - stwierdza Majchrzak.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: dr Grzegorz Majchrzak (IPN)

Data emisji: 31.01.2016

Godzina emisji: 12.18

iz/pg

Czytaj także

Prezes IPN: Lech Wałęsa, jak każda postać historyczna, nie jest jednowymiarowy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 15:23
Prezes IPN Jarosław Szarek, pytany o opinię biegłych ws. teczki TW "Bolek", podkreślił, że współpracę Wałęsy z SB opisali historycy IPN i nikt ich ustaleń nie podważył.
rozwiń zwiń