Europejski Bank Inwestycyjny chętnie wspiera polską gospodarkę. Specjalista: to dzięki dobrym projektom

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 13:39
Europejski Bank Inwestycyjny wsparł polską gospodarkę kredytami na kwotę ponad 4 mld 400 mln euro. Ponad 600 mln pozyskano w ramach tzw. Planu Junckera. Agata Kozłowska z Instytutu Sobieskiego przyznała w Jedynce, że rekordowa kwota inwestycji świadczy o coraz lepszej jakości składanych projektów.
Audio
  • Agata Kozłowska z Instytutu Sobieskiego o wsparciu polskiej gospodarki przez Europejski Bank Inwestycyjny (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Jak Agata Kozłowska mówiła w audycji "W samo południe", te dane potwierdzają, że tempo wzrostu gospodarki zostało utrzymane, a projekty, które starają się o dofinansowanie z międzynarodowych instytucji finansowych są rzetelnie przygotowywane. – Obecnie wszystkie projekty, a zwłaszcza te priorytetowe, m.in. projekty drogowe i te, które ubiegają się o dofinansowanie ze środków międzynarodowych instytucji finansowych są przygotowywane bardziej z uwzględnieniem elementów strategicznych – mówiła Agata Kozłowska tłumacząc, że chodzi przede wszystkim o planowanie z uwzględnieniem sposobu realizacji przedsięwzięć i sposób ich finansowania. 

Przedstawicielka Instytutu Sobieskiego podkreśliła też zaangażowanie Ministerstwa Rozwoju w planowaniu tych inwestycji. – Widać, że rozpoczęto bardzo dużo prac strategicznych właśnie pod kątem planowania nowych inwestycji z różnych sektorów, z najróżniejszych branż. – przyznała Kozłowska.

Cześć środków, które zasiliły polskie inwestycje w 2016 roku trafiła do podmiotów partnerstwa publiczno-prywatnego. Specjalistka Instytutu Sobieskiego zwróciła również uwagę, że w przeciwieństwie do zamówień publicznych, partnerstwo publiczno-prywatne nadaje więcej uprawnień stronie prywatnej. – W przypadku "PPP" partner prywatny dzieli tą odpowiedzialność nie tylko na etapie budowy, ale także na etapie eksploatacji. Oznacza to, ze strony dzielą się ryzykiem. Po drugie partner prywatny jest zobowiązany do zbudowania infrastruktury w sposób jak najbardziej efektywny, ponieważ to on później będzie zarządzą tą infrastrukturą – tłumaczyła.

– W takiej sytuacji projekty wymagają o wiele lepszego przygotowania. I tutaj też trzeba przyznać, że Ministerstwo Rozwoju przygotowuje ramy realizowania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego, z czym wcześniej w ogóle nie mieliśmy do czynienia – mówiła Kozłowska.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wincenty Pipka

Gość: Agata Kozłowska (Instytut Sobieskiego)

Data emisji: 28.02.2017

Godzina emisji: 12.12

dad/pg

Czytaj także

Wicepremier o zakładach Opla w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2017 11:05
Polskie władze monitorują sprawę zapowiadanego przejęcia Opla przez grupę PSA, produkującą Peugeoty i Citroeny. Niemiecki koncern ma w Polsce dwa zakłady - w Gliwicach i Tychach.
rozwiń zwiń